Oltchim, macel cu Hypo Viena!

Oltchim, macel cu Hypo Viena! Handbal

Campioana Romaniei, Oltchim Ramnicu Valcea a invins, vineri, Hypo Viena, scor 32-22 (19-8), in primul meci din cadrul Turneului "Vinko Kandja" gazduit de Krim Ljubljana.

Oltchim a condus la diferente linistitoare inca din prima repriza (10-4, minutul 11 si 15-6, minutul 21). Campioana Austriei nu a facut fata nici dupa pauza, partida incheindu-se previzibil cu victoria Oltchimului.

In Slovenia, Oltchim va juca finala mare, sambata, de la ora 19.00, cu invingatoarea meciului dintre Krim si Buducnost Podgorica (Muntenegru).

Cu o zi inaintea Turneului Memorial "Vinka Kandija", Krim Ljubljana a celebrat 25 de ani de la infiintarea clubului, in care a inregistrat castigarea a doua titluri de Liga Campionilor, cucerind de 16 ori campionatul si Cupa Sloveniei. La festivitatea care a marcat aniversarea au fost premiate mai multe foste jucatoare emblematice, printre care si portarul Luminita Hutupan-Dinu.

Pentru Oltchim, turneul de la Ljublijana este ultimul din aceasta vara, in care a mai disputat alte 12 partide de verificare, cu un bilant de 10 victorii si 2 infrangeri.

Echipa antrenata de Radu Voina va reveni in tara duminica, urmand sa dispute meciul amanat din etapa inaugurala a Ligii Nationale, in 8 septembrie (ora 20.30), pe teren propriu, cu Otelul Galati. Din echipa de baza a campioanei va absenta pivotul Ionela Stanca, accidentata la un deget al mainii stangi, ceea ce o face indisponibila cel putin in primele doua etape