Rapid - Buducnost 32-27. Victorie pentru giuleștence în Champions League

rapid - buducnost Buducnost Rapid Handbal
Data publicarii: Duminica 08 Septembrie 2024, 19:08
Data actualizarii: Duminica 08 Septembrie 2024, 19:08

Vicecampioana Rapid Bucureşti a debutat cu victorie în grupa B a Ligii Campionilor, duminică, pe teren propriu, cu formaţia Buducnost Podgorica, scor 32-27 (15-15).

Principalele marcatoare ale partidei au fost Janjusevic 8 goluri, Kassoma 5, Polamn 5, pentru Rapid, respectiv Pavicevic 7, Despotovic 6, Vukcevic 4, pentru Buducnost.

Echipa Buducnost a ajuns cu dificultate în capitală, ratând antrenamentul oficial, după întârzieri ale curselor aviatice pe rutele Podgorica – Istanbul – Bucureşti. Handbalistele au petrecut o zi întreagă în aeroportul din Istanbul până la următoarea cursă, iar bagajele jucătoarelor Ivana Godeč, Andrijana Popović şi Nikolina Marković au fost pierdute.

Revenind la prima etapă din grupa B, s-au mai jucat partidele dintre Gyor ETO – Team Esbjerg 28-26 şi Brest Bretagne Handball – Vipers 30-27, iar duminică mai este programată disputa dintre Odense – HB Ludwigsburg.

În etapa a II-a, Rapid Bucureşti va juca în deplasare cu Vipers, în 14 septembrie.

În grupa A, duelul românesc din prima rundă a fost tranşat de Gloria Bistriţa în faţa campioanei CSM Bucureşti, scor 30-26.

Primele două clasate în cele două grupe se califică direct în sferturi, iar echipele de pe locurile 3-6 vor evolua în play-off, pentru alte patru locuri disponibile în sferturi, fază în care se va lupta pentru Turneul Final Four de la Budapesta (31 mai – 1 iunie).

Deţinătoarea trofeului este formaţia ungară Gyor ETO, care a câştigat în 2024 al şaselea trofeu, scrie News.ro.