Rapid rămâne fără înfrângere în Liga Campionilor! Remiză mare pe terenul lui Vipers

Rapid Albertina Kassoma Vipers Kristiansand Handbal
Data publicarii: Sambata 14 Septembrie 2024, 19:07
Data actualizarii: Sambata 14 Septembrie 2024, 19:07

Rapid a înregistrat o victorie și o remiză în primele două meciuri din grupa B a Ligii Campionilor la handbal feminin.

Vicecampioana Rapid Bucureşti a remizat sâmbătă, în deplasare, cu formaţia norvegiană Vipers Kristiansand, scor 30-30 (16-16), în al doilea meci din grupa B a Ligii Campionilor.

Vipers Kristiansand - Rapid București 30-30, în Liga Campionilor

• Principalele marcatoare ale partidei au fost Abbingh 7 goluri, Roberts 5, Hove 4, pentru Vipers, respectiv Kassoma 6, Buceschi 5, Polman 4, Janjusevic 4, pentru Rapid.

Etapa a II-a mai programează, duminică, partidele dintre HC Ludwigsburg – Gyor ETO, Buducnost – Brest şi Team Esbjerg – Odense Handbold.

În primul meci din grupa B, Rapid Bucureşti a învins Buducnost, cu 32-27, iar în următoarea rundă va întâlni HC Ludwigsburg, pe teren propriu, în 22 septembrie.

În grupa A evoluează şi formaţiile CSM Bucureşti şi Gloria Bistriţa.

Primele două clasate în cele două grupe se califică direct în sferturi, iar echipele de pe locurile 3-6 vor evolua în play-off, pentru alte patru locuri disponibile în sferturi, fază în care se va lupta pentru Turneul Final Four de la Budapesta (31 mai – 1 iunie).

Deţinătoarea trofeului este formaţia ungară Gyor ETO, care a câştigat în 2024 al şaselea trofeu.