Romania invinge in primul amical cu Danemarca, 34-31

Romania invinge in primul amical cu Danemarca, 34-31 Handbal

Nationala de handbal feminin a Romaniei a invins miercuri, la Horsens, reprezentativa similara a Danemarcei, cu scorul de 34-31 (18-16), in primul meci amical cu echipa nordica.

Dupa o prima repriza dominata de jucatoarele antrenate de Radu Voina, meciul s-a "rupt" in primele cinci minute ale reprizei secunde, cand Romania nu a marcat deloc, iar danezele au avut cinci reusite consecutive, de la 18-16 pentru tricolore, la 18-21.
In minutul 42, tricolorele au reusit sa revina pe tabela, 23-22, 26-23 (min. 49) si 30-26 (min. 53), pentru a se impune la final, cu 34-31.

Principalele marcatoare ale Romaniei au fost Amariei 6 goluri si Neagu 5.
Cea de-a doua partida cu nationala daneza este programata joi, de la ora 20.00, la Odense.

Reprezentativa Romaniei va juca apoi cu Muntenegru, la Ringsted, dupa care se va deplasa in Germania, pentru doua partide de verificare cu nationala tarii gazda. Meciurile vor avea loc in 7 martie, la Neckarsulm, respectiv in 8 martie, la Tubingen.
Tot la finalul saptamanii, lotul B al Romaniei va juca in Serbia trei meciuri amicale, dupa cum urmeaza: