VIDEO EXCLUSIV SCM Râmnicu Vâlcea, victorioasă în derby-ul cu Dunărea Brăila

SCM Ramnicu Valcea dunarea braila Handbal feminin Handbal SCM Râmnicu Vâlcea
Data publicarii: Duminica 01 Septembrie 2024, 20:10
Data actualizarii: Duminica 01 Septembrie 2024, 20:18

SCM Râmnicu Vâlcea a câştigat derby-ul cu HC Dunărea Brăila cu scorul de 38-35 (17-19), desfăşurat duminică, pe teren propriu, în prima etapă a Ligii Naţionale de handbal feminin.

Dunărea a fost la conducere în cea mai mare parte a primei reprize, intrând la pauză în avantaj, 19-17, după ce gazdele au avut 13-11.

În partea secundă, echipa antrenată de norvegianul Bent Dahl a întors scorul şi s-a desprins la 30-26 (min. 47), după patru goluri consecutive.

Victorie pentru Dunărea Brăila

Cele mai bune de la vâlcence au fost Julia Maidhof şi Daniela De Jong, cu câte 10 goluri, iar Nathalie Hagman şi Anniken Wollik au reuşit câte 5 goluri.

De la brăilence s-au remarcat Mireya Gonzalez Alvarez (ex-SCM), cu 9 goluri, Daria Michalak 7, Kristina Liscevic (ex-SCM) 4.

Vicecampioana CS Rapid Bucureşti a dispus de CS Măgura Cisnădie cu 28-22, în timp ce CS Minaur Baia Mare a învins-o pe CSM Corona Braşov cu 26-24.