EXCLUSIV Supercupa României la handbal masculin, pe Pro Arena și VOYO! Dinamo și Minaur Baia Mare vor lupta duminică în finală

Dinamo CSM Constanta Minaur Baia Mare Potaissa Turda Supercupa Romaniei la handbal masculin Handbal
Data publicarii: Sambata 24 August 2024, 19:00
Data actualizarii: Sambata 24 August 2024, 19:07

În Final Four participă Dinamo București, CSM Constanța, Minaur Baia Mare și Potaissa Turda.

După ce CSM București a câștigat vineri Supercupa României la handbal feminin, sâmbătă și duminică se dispută la Pitești, LIVE pe Pro Arena și VOYO, Supercupa băieților, cu Dinamo marea favorită la trofeu.

Dinamo - CSM Constanța 27-21

FINAL

Min. 60: În ciuda unui meci echilibrat, Dinamo se distanțează pe tabelă în ultimele minute și se impune la o diferență de șase goluri.

Min. 57: Dinamo s-a distanțat din nou pe tabelă, conducând la o diferență de cinci goluri (25-20).

Min. 45: După un început slab de repriză secundă, Dinamo a apăsat pe accelerație și s-a depărtat din nou pe tabelă.

Min. 35: CSM Constanța se apropie la un singur gol pentru prima oară în această partidă (17-16).

Min. 31: Start în repriza secundă!

PAUZĂ (16-14)

Min. 30: Dinamo intră în avantaj de goluri la cabine.

Min. 29: Final bun de repriză făcut de Constanța, care reușește să se apropie la doar două goluri (15-13).

Min. 15: Constănțenii reușesc și ei să marcheze, însă Dinamo se distanțează la cinci goluri pe tabelă (9-4).

Min. 6: Dinamo începe mai bine partida și se îndepărtează la trei goluri pe tabelă după primele șase minute.

Min. 1: A început a doua semifinală din Supercupă, Dinamo - CSM Constanța.

Învingătoarea din Dinamo - CSM Constanța va juca în finala Supercupei României cu Minaur Baia Mare.

FINAL Minaur Baia Mare - Potaissa Turda 29-28 în prima semifinală

UPDATE MIN. 60 Cu șase secunde înainte de final, Minaur înscrie, este 29-28 pentru băimăreni! Turda cere time-out, mai sunt doar patru secunde din meci! FINAL, Minaur Baia Mare câștigă și va juca în finala Supercupei!

UPDATE MIN. 59 Ultimul minut, Minaur are 28-27, dar este egalată, 28-28, mai sunt doar câteva secunde și se cere time-out!

UPDATE MIN. 57 Mai sunt trei minute și scorul este tot egal, acum 26-26! Minaur înscrie de la 7 metri, 27-26, ce final nebun!

UPDATE MIN. 55 24-24, cu cinci minute înainte de final!

UPDATE MIN. 52 Minaur Baia Mare preia conducerea, 23-22, ce răsturnare de scor! Turda egalează de la 7 metri și apoi preia repede, la rândul ei, conducerea, este 23-24!

UPDATE MIN. 50 Egalitate, 22-22! Minaur revine, ce final de meci se anunță!

UPDATE MIN. 45 La mijlocul reprizei secunde, Potaissa Turda conduce cu 20-17.

UPDATE MIN. 37 Egalitate, 14-14, meciul se încinge!

UPDATE MIN. 31 Începe a doua repriză a semifinalei!

UPDATE MIN. 30 Prima repriză se încheie, Potaissa Turda o conduce la pauză pe Minaur Baia Mare cu 12-11!

UPDATE MIN. 12 După un început mai bun al lui Minaur, care conduce și la 3 goluri distanță, Potaissa revine și întoarce rezultatul, 7-9!

UPDATE ORA 14:30 Începe prima semifinală din Supercupă, Minaur Baia Mare - Potaissa Turda.

Dinamo, cu campionul mondial David Davis în locul lui Xavi Pascual, se pregătește de EHF Champions League

Dinamo s-a despărțit de antrenorul principal Xavi Pascual, înlocuit cu fostul campion mondial David Davis în această vară, iar campioana en-titre invincibilă din Liga Zimbrilor și deținătoarea Cupei României va participa în viitorul sezon de EHF Champions League.

În competiția de elită de pe continent, ”dulăii” le vor avea ca adversare pe Fuchse Berlin, Sporting Lisabona, fostele adversare din EHF European League, pe Paris Saint-Germain Handball, dar şi pe Veszprem HC, care este antrenată acum de Xavi Pascual, plus Orlen Wisla Plock, Fredericia Handbold Klub și RK Eurofarm Pelister Bitola.