Fiorentina a învins-o duminică seara, pe teren propriu, scor 5-1, pe AS Roma, în etapa a 9-a din Serie A.

Gazdele au deschis scorul în minutul 9, prin Moise Kean, iar în minutul 15 Fiorentina a primit penalty, transformat în minutul 17 de Lucas Beltran

Romanii antrenați de Ivan Juric au revenit în joc prin golul lui Manu Kone, din minutul 39, dar după două minute același Moise Kean a înscris pentru 3-1 şi Fiorentina a intrat cu avantaj de două goluri la pauză.

La reluare, Edoardo Bove a ridicat scorul la 4-1, în minutul 52, iar din minutul 65 oaspeţii au jucat în zece, după eliminarea lui Mario Hermoso

Pentru a completa dezastrul, Mats Hummels a marcat în propria poartă în minutul 71 şi a stabilit scorul final, AC Fiorentina – AS Roma 5-1.

În clasamentul din Serie A, Fiorentina a urcat pe locul 4, cu 16 puncte, Roma fiind pe locul 11, cu 10 puncte.

Felipe Caicedo (ex-Lazio) o ironizează iar pe AS Roma

Rivalii Romei nu au ezitat să se exprime după umilința de pe ”Stadio Artemio Franchi”.

Ecuadorianul Felipe Caicedo, fostul atacant al lui Lazio, a râs de ”giallorossi” cu o postare devenită virală: 5 pere una după alta și ”legenda” Fiorentina - Roma.

De altfel, Caicedo este recunoscut pentru postările sale în care o ironizează pe AS Roma.