AC Milan a pus capăt dominației lui Inter în Derby della Madonnina! A marcat golul victoriei în ultimele faze de joc

Derby della Madonnina AC Milan Inter Milano Italia
Data publicarii: Luni 23 Septembrie 2024, 00:03
Data actualizarii: Luni 23 Septembrie 2024, 00:17

Inter Milano și AC Milan s-au întâlnit în Derby della Madonnina, în etapa a cincea din Serie A.

Formația pregătită de Paulo Fonseca s-a impus cu scorul de 2-1. Oaspeții au deschis scorul prin Pulisic, în minutul 10, în timp ce campioana a restabilit egalitatea prin Dimarco, în minutul 27.

Rezultatul final a fost stabilit în minutul 89, după reușita lui Gabbia, iar AC Milan a câștigat în fața rivalei din oraș după o serie de șapte meciuri pe care le-au pierdut.

În urma acestui rezultat, Inter Milano și AC Milan se află la egalitate de puncte, opt, pe locurile 6 și 7. Liderul din Serie A este Torino (11 puncte), urmat de Napoli și Udinese, cu câte zece puncte.

Antrenor nou la AC Milan? Zlatan Ibrahimovic l-a contactat pe Edin Terzic

AC Milan a început cu stângul și în noul sezon din Champions League. În prima etapă din faza principală a celei mai importante competiții europene, milanezii au pierdut în fața lui Liverpool, scor 1-3, după ce italienii reușiseră să deschidă scorul după doar trei minute prin Christian Pulisic.

Din acest motiv, în presa internațională s-a vehiculat că tehnicianul portughez ar putea fi înlăturat de pe banca lui AC Milan, iar Zlatan Ibrahimovic, consilierul special al acționarului majoritar RedBird, ar fi discutat deja cu un potențial candidat pentru ocuparea băncii tehnice.

Legendarul atacant suedez l-ar fi contactat pe Edin Terzic și ar fi discutat cu agenții antrenorului german în legătură cu posibilitatea ca acesta să semneze cu AC Milan. Terzic este liber de contract după ce a decis să plece de la Borussia Dortmund la finalul sezonului trecut, atunci când a reușit să califice echipa până în finala UEFA Champions League.