Milan a castigat un duel vechi de 18 ani cu Juventus in Trofeul Berlusconi. E al 11-lea trofeul castigat de diavolii milanezi si al 5-lea la rand.

Juventus a marcat primul gol in acest meci, in minutul 28 prin super vedeta Diego.

Dupa pauza, Milan a reusit egalarea prin pustiul minune Pato, care trebuie sa il faca uitat pe Kaka, plecat in aceasta vara la Real Madrid.

• Video Milan Castiga Trofeul Berlusconi Juve 1 1 Ac Milan 4 5 La Penaltyuri 1

Ronaldinho, Gattuso, Inzaghi si Pirlo au mai trecut pe langa gol in acest meci, iar dupa 1-1 in cele 90 de minute, partida s-a dus la penaltyuri.

Yago a cedat primul si a ratat pentru Juventus, pentru ca apoi toti executantii sa reuseasca sa marcheze: Pirlo, Trezeguet, Ronaldinho, Melo, Borriello, Marchisio, Inzaghi, Amauri si Thiago Silva.