VIDEO Doi fotbaliști români, titulari în thriller-ul cu 15 goluri din Coppa Italia!

Andres Sfait Coppa Italia Flavius Daniliuc Salernitana Spezia Italia
Data publicarii: Marti 13 August 2024, 09:02
Data actualizarii: Marti 13 August 2024, 09:07

Salernitana - Spezia din turul 1 al competiției a fost un meci spectaculos.

Cu clujeanul Andres Sfait și Flavius Daniliuc, românul din naționala Austriei, titulari, Salernitana a câștigat meciul nebun cu Spezia din turul 1 al Cupei Italiei.

Ambele echipe vor evolua în acest sezon în Serie B.

Spezia a avut 2-0 după două goluri marcate la finalul primei reprize (Pietro Candelari 43 și Edoardo Soleri 45), gazdele au redus din diferență prin Yayah Kallon (53), după care Spezia a făcut 3-1 (același Edoardo Soleri 56).

Salernitana a revenit însă prin dubla lui Boulaye Dia, care a redus din diferență în minutul 63 din penalty și a egalat în minutele de prelungire (90+3) pentru 3-3, din pasa lui Flavius Daniliuc!

Flavius Daniliuc și Andres Sfait, oamenii de pe banda dreaptă de la Salernitana

S-a ajuns în cele din urmă la loviturile de departajare, unde Salernitana a obținut calificarea în turul 2 după 5-4, singurul care a ratat de la 11 metri fiind maghiarul Speziei, Adam Nagy.

La învingători, Daniliuc a jucat tot meciul pe postul de fundaș dreapta, în timp ce Sfait, folosit ca mijlocaș dreapta, a fost schimbat la pauză.