VIDEO Fostul fotbalist al lui Dinamo, ”printre cei mai buni” la debutul în Serie A!

Fostul fotbalist al lui Dinamo, ”printre cei mai buni” la debutul în Serie A!  Italia

Balthazar Pierret se anunță deja om de bază la Lecce.

Cu mijlocașul defensiv francez Balthazar Pierret titular, Lecce a pierdut clar în etapa inaugurală din Serie A, 0-4 luni, pe teren propriu, cu Atalanta, deținătoarea Europa League.

Fostul dinamovist a fost însă printre cei mai buni de la Lecce, conform presei italiene.

Eurosport.it i-a dat nota 6, cea mai mare de la echipă:

”El joacă doar o repriză din cauza unei alegeri tehnice, dar nu dezamăgește, de fapt se integrează bine în mecanismele cerute de Gotti și este periculos la începutul meciului”.

Tot 6 i-a dat și CalcioLecce:

”El nu este vinovat pentru finalul slab de repriză al lui Lecce. Dimpotrivă, a fost printre cei mai buni în primul sfert al meciului, în care i giallorossi au ținut bine terenul și în șah mat adversarul puternic. A recuperat patru mingi, păcat de acel plus de cantitate adus în fața apărării și de o ocazie neacordată pe contraatac”.

Atalanta a rezolvat meciul prin dublele semnate de Marco Brescianini (35, 66) și Mateo Retegui (45, 57 - din penalty).

Balthazar Pierret, de la retrogradarea cu Dinamo în Serie A

Balthazar Pierret a fost jucătorul lui Dinamo în perioada ianuarie 2022 – iulie 2022.

Fotbalistul a fost adus la gruparea din ”Ștefan cel Mare” pentru a-i ajuta pe alb-roșii să se salveze de la retrogradare.

La Dinamo, Pierret a reușit să înscrie două goluri în 17 meciuri, însă efortul său nu a fost suficient, iar Dinamo a retrogradat în Liga 2.

După ce a retrogradat cu Dinamo, Pierret nu a rămas în Liga 2 și s-a întors în Franța, unde a semnat liber de contract cu Quevilly-Rouen.

După două sezoane petrecute în țara sa natală, Balthazar Pierret a prins contractul important din Serie A, francezul semnând cu Lecce în această vară, până în 2027.