Napoli a devenit lider în Serie A pentru prima oară din iunie 2023, după ce a învins-o pe Monza cu scorul de 2-0, duminică seara, pe Stadionul ''Diego Armando Maradona'', în etapa a şasea a primei ligi italiene de fotbal.

Echipa antrenată de Antonio Conte a deschis scorul prin Matteo Politano (22), iar georgianul Khvicha Kvaratskhelia a majorat avantajul gazdelor (33), care au obţinut a patra victorie în acest sezon.

Sub comanda lui Conte şi după un mercato estival activ, Napoli s-a transformat după un sezon 2023-2024 mai mult decât modest, cu o clasare pe locul 10.

Tot duminică, AS Roma a învins nou-promovata Venezia cu 2-1, prin două goluri marcate în ultimul sfert de oră de Cristante şi Pisilli, după ce finlandezul Pohjanpalo deschisese scorul pentru lagunari înainte de pauză (44).

Rezultatele și marcatorii din etapa 6 din Serie A

Vineri

AC Milan - Lecce 3-0

Au marcat: Alvaro Morata (38), T. Hernandez (41), Pulisic (43).

Portarul Alexandru Borbei şi atacantul Rareş Burnete au fost rezerve la Lecce.

Sâmbătă

Udinese - Inter Milano 2-3

Au marcat: Kabasele (35), Lucca (83), respectiv Frattesi (1), Lautaro Martinez (47, 45+3).

Portarul Răzvan Sava a fost rezervă la Udinese.

Genoa - Juventus Torino 0-3

Au marcat: Vlahovic (48 - penalty, 55), Francisco Conceicao (89).

Bologna - Atalanta Bergamo 1-1

Au marcat: Santiago Castro (46), respectiv Samardzic (90).

Duminică

Torino - Lazio 2-3

Au marcat: Adams (67), Oubina (90+2), respectiv Guendouzi (8), Dia (60), Noslin (89).

AS Roma - Venezia 2-1

Au marcat: Cristante (74), Pisilli (83), respectiv Pohjanpalo (44).

Como - Hellas Verona 3-2

Au marcat: Cutrone (43, 72), Belotti (89), respectiv Lazovic (53 - penalty), Lambourde (90+4).

Empoli - Fiorentina 0-0

Napoli - Monza 2-0

Au marcat: Politano (22), Kvaratskhelia (34).

Luni se dispută ultimul meci al etapei, Parma - Cagliari.