A eliminat-o pe Jaqueline Cristian de la JO şi după două zile și-a încheiat cariera: "Capăt de linie"

Angelique Kerber Jaqueline Cristian Jocurile Olimpice de la Paris din 2024 JO 2024
Data publicarii: Joi 01 August 2024, 12:09
Data actualizarii: Joi 01 August 2024, 12:11

Jocurile Olimpice de la Paris au marcat sfârșitul unei eră în tenisul mondial.

Angelique Kerber, fostul număr 1 mondial și câștigătoare a trei titluri de Grand Slam, și-a încheiat cariera de jucătoare profesională la vârsta de 36 de ani, după o înfrângere în fața chinezoaicei Zheng Qinwen.

În sferturile de finală ale turneului olimpic, Kerber a fost învinsă într-o partidă care a durat peste trei ore. Zheng a câștigat cu 6-7(4), 6-4, 7-6(6).

Angelique Kerber, care a dominat tenisul mondial în perioada 2016-2018, a câștigat Australian Open și US Open în 2016, iar în 2018 a triumfat la Wimbledon. În acești ani de succes, Kerber a fost un nume de referință în tenisul feminin, petrecând 34 de săptămâni pe locul 1 mondial și având o carieră de neuitat. Anunțul retragerii sale a fost făcut înainte de începerea Jocurilor Olimpice și încheierea carierei a fost confirmată pe 31 iulie de către news.ro.

O ultimă notă de magnificență în cariera lui Kerber

Angelique Kerber a fost prezentă pe terenul de tenis pentru ultima dată și a oferit un spectacol de neuitat în meciul său de retragere.

„Capăt de linie”, a scris Kerber pe Instagram înainte de a începe turneul.

„Deși asta pare să fie decizia corectă, nu se va simți niciodată așa, pur și simplu pentru că iubesc sportul ăsta cu toată inima mea și sunt recunoscătoare pentru amintirile și oportunitățile pe care mi le-a oferit”, a continuat nemțoaica.

Jaqueline Cristian a fost eliminată de Kerber de la JO

Pentru jucătoarea română Jaqueline Cristian, turneul olimpic s-a încheiat prematur. În turul doi, Cristian a fost eliminată de Angelique Kerber în urma unei partide echilibrate care a durat două ore și 18 minute. Cristian a reușit să câștige setul secund, dar a cedat în setul decisiv, iar înfrângerea a venit după ce a salvat două mingi de meci. Rezultatul final a fost 4-6, 6-3, 4-6 pentru Kerber.