OFICIAL A ratat titlul olimpic la gimnastică și apoi și-a anunțat retragerea! ”Pentru ultima oară astăzi”

Lukas Dauser gimnastica Jocurile Olimpice de la Paris din 2024 paralele JO 2024
Data publicarii: Marti 06 August 2024, 07:45
Data actualizarii: Marti 06 August 2024, 07:49

Campionul mondial Lukas Dauser nu și-a putut arată valoarea în concursul de paralele de la Jocurile Olimpice de la Paris.

Campionul mondial la paralele, gimnastul german Lukas Dauser, a declarat că finala olimpică de luni a fost ultima sa competiţie internaţională la care a luat parte, scrie DPA.

Dauser a terminat pe locul şapte la paralele la JO 2024 de la Paris, după ce o leziune musculară recentă l-a împiedicat să aibă cea mai bună prestaţie în concurs.

A fost desemnat sportivul german al anului

Gimnastul a câştigat titlul mondial anul trecut şi a fost ales sportivul german al anului.

''L-aţi văzut pe Lukas Dauser pentru ultima oară astăzi în competiţiile internaţionale.

În ultimele săptămâni şi luni am ajuns la decizia aceasta: JO 2024 vor fi ultimele întreceri internaţionale la care particip'', a declarat sportivul de 31 de ani, conform Agerpres.

Dauser a spus că va finaliza sezonul intern şi apoi va decide dacă va mai continua să ia parte în concursurile din ţara sa.