Abia acum! Acuzat că se dopează, rivalul lui Popovici care a zdrobit recordul mondial la 100 m liber a fost testat

david popovici jo 2024 Jocurile Olimpice Pan Zhanle JO 2024 David Popovici / Sursă: Getty Images
Data publicarii: Vineri 02 August 2024, 20:28
Data actualizarii: Vineri 02 August 2024, 20:30

Pan Zhanle, înotătorul chinez care a cucerit medalia de aur în proba de 100 m liber la finalul unei curse în care a zdrobit recordul mondial, a fost supus unui test doping.

Imediat după finala probei de 100 m liber, chinezul a fost acuzat pe față de Brett Hawke, fost înotător australian, că se dopează.

Cu toate acestea, World Anti-Doping Agency (WADA) nu s-a sesizat în cazul chinezului, deși David Popovici fusese test imediat după proba de 200 m liber pe care o câștigase.

• David Popovici / Sursă: Getty Images

Pan Zhanle, testat la Jocurile Olimpice

WADA a decis, însă, să-l supună pe Pan Zhanle la un test de doping la două zile după ce a cucerit en fanfare aurul olimpic. Mai exact, chinezul a fost supus testului după proba de ștafetă mixtă 4x100 metri, unde a reușit să ajungă în finală alături de colegii săi, cu al treilea timp.

David Popovici este madaliat olimpic cu aur și bronz la Jocurile Olimpic, dublu campion mondial şi cvadruplu campion european.