VIDEO ”Afacerea” kenyană de la 5000 m, distrusă! Motivul pentru care Faith Kipyegon a fost descalificată UPDATE

Data publicarii: Marti 06 August 2024, 08:13
Data actualizarii: Marti 06 August 2024, 08:28

Totuși, Kenya a obținut titlul olimpic prin Beatrice Chebet.

UPDATE Faith Kipyegon a făcut contestație și a reprimit medalia de argint!

Atleta kenyană Beatrice Chebet, deţinătoarea recordului mondial la 10.000 metri, a câştigat medalia de aur în proba de 5.000 metri, luni seara, la Jocurile Olimpice de la Paris.

Chebet a fost înregistrată cu timpul de 14 min 28 sec 56/100, fiind urmată de olandeza Sifan Hassan (14 min 30 sec 61/100), care a obţinut bronzul după descalificarea kenyenei Faith Kipyegon.

Hassan, campioana olimpică de la Tokyo, care se va alinia şi la 10.000 m şi la maraton la JO de la Paris, a terminat cursa a treia, însă Kipyegon a fost ulterior descalificată pentru ''obstrucţie'', informează Agerpres.

Medalia de bronz a revenit italiencei Nadia Battocletti, cronometrată în 14 min 31 sec 64/100.

Deţinătoarea recordului mondial la 5.000 metri, etiopiana Gudaf Tsegay, s-a clasat pe locul opt.