Americanii au reacționat imediat după ce David Popovici a câștigat încă o medalie la Jocurile Olimpice

david popovici Jocurile Olimpice JO 2024 David Popovici / Foto: Imago Images
Data publicarii: Joi 01 August 2024, 08:31
Data actualizarii: Joi 01 August 2024, 08:35

David Popovici a cucerit medalia de bronz la 100 m liber, miercuri seara, la Jocurile Olimpice de la Paris, într-o finală în care chinezul Zhanle Pan a câştigat aurul cu un nou record mondial.

Finala a fost electrizantă, iar Pan a reușit să-și doboare propriul record (46:80) şi cucerind aurul în 46:40. Argintul a revenit fostului campion olimpic australian Kyle Chalmers, în 47:48, Popovici fiind înregistrat în 47:49.

Americanii de la Swimming World Magazine au scris imediat după ce David Popovici a câștigat a doua sa medalie la această Olimpiadă.

Reacția americanilor după proba de 100 m liber

"Românul David Popovici și-ar fi dorit să completeze victoria anterioară de la 200 de metri liber cu un titlu la jumătate din această distanță. Ultimul înotător masculin care a reușit această performanță a fost olandezul Pieter van den Hoogenband în anul 2000", au scris americanii.

David Popovici, care luni a cucerit aurul la 200 m liber, intrase în finală de la 100 m liber cu al cincilea timp din semifinale ((47:66). Înotătorul român a fost al şaptelea în finala la 100 m liber în 2021, la JO de la Tokyo, când avea doar 16 ani.

David Popovici a fost recordman mondial la 100 m liber (46:86), dar chinezul Zhanle Pan a fost cel care l-a deposedat de acest record (46:80, îmbunătățindu-l acum la 46:40), iar sâmbătă, la ştafetă, stabilise şi un nou record olimpic (46:92).