Americanii o acuză pe Nadia Comăneci că i-a instigat pe fani împotriva lui Jordan Chiles: "Atac vitriolic!"

Nadia Comaneci jo 2024 Jocurile Olimpice Jordan Chiles JO 2024 Nadia Comăneci / Sursă: Getty Images
Data publicarii: Miercuri 07 August 2024, 18:36
Data actualizarii: Miercuri 07 August 2024, 18:39

Sabrina Voinea a ratat medalia de bronz în finala de la sol la Jocurile Olimpice, în urma unei erori de arbitraj, iar fosta gimnată Nadia Comăneci a fost prima care i-a luat apărarea.

Deși sunt de acord cu faptul că Jordan Chiles a primit pe nedrept medalia de bronz, americanii de la Forbes o acuză pe Nadia Comăneci că prin comentariile sale i-a determinat pe fanii din românia să aibă o atitudine ostilă față de gimnasta americană pe rețelele de socializare.

Federația Română de Gimnastică încearcă să-i facă dreptate Sabrinei Voinea la Tribunalul de Arbitraj Sportiv.

"Indiferent de rezultatul de la Paris 2024, modul în care s-a gestionat situația a provocat deja durere de ambele părți. În acest moment, rezultatul este dureros pentru români. În prezent, furia fanilor români este îndreptată greșit către Chiles.

De la finala de duminică, Chiles a fost supusă unui atac vitriolic (acid) din partea fanilor gimnasticii, mulți dintre ei încurajați de comentariile publice ale lui Comăneci. 'Nu e corect să furi bronzul cuiva', a spus o persoană în secțiunea de comentarii la postarea prin care Chiles a celebrat câștigarea medaliei de bronz. 'Ai furat medalia României și așa vei rămâne în istorie', a comentat altul.

Românii nu au cruțat-o pe Chiles

'Voinea a arătat un caracter pe care tu nu îl vei atinge niciodată. Știi că ai pierdut când chiar televiziunea națională îți arată asta. Dar asta spune multe despre tine și despre viitorul tău, care va fi întotdeauna la umbra acestui furt', au adăugat ei.

La câteva ore după ce fiica ei a primit medalia de bronz, mama lui Chiles a scris pe Twitter/X pentru a denunța ura îndreptată către Jordan. 'De ce să fii rău cu un atlet care literalmente îi susține pe toți. Legendele comentează agitând fanii ca și cum Jordan ar fi făcut singură regulile', a scris Gina. 'Ea a câștigat medalia și alții au fost devastați. Și ea a fost devastată înainte. Gimnastica este grea. Lăsați-o să sărbătorească. Trist și dureros.' Rezultate corecte sau nu, nu există scuze pentru hărțuirea sportivilor.

Timpul va spune cum va aborda FIG problema, corectitudinea în sport și sănătatea sportivilor - mentală și fizică - ar trebui să rămână primordiale. Răutăcioase sau nu, comentariile la postările lui Chiles nu pot schimba rezultatul: doar TAS poate face asta", au notat cei de la Forbes.

România a încheiat, luni, participarea în competiţiile de gimnastică artistică de la Jocurile Olimpice fără medalie. În finala de la sol, Sabrina Maneca Voinea s-a clasat pe locul 5, iar Ana Maria Bărbosu pe poziţia a 4-a, cu aceeaşi notă - 13.700. Pentru nici un minut, Bărbosu a fost medaliată cu bronz, dar o contestaţie la nota lui Jordan Chiles (SUA) i-a adus acesteia locul 3.

Sabrina Maneca Voinea a fost notată iniţial cu 13.700 pentru exerciţiul de la sol, dar antrenorii au depus contestaţie, însă nu s-a modificat nota, încheind pe locul 5. La rândul său, Ana Maria Bărbosu a încheiat pe 4, cu 13.700. Pentru un minut a avut medalie de bronz, dar americanii au făcut contestaţie la nota lui Jordan Chiles, care a trecut pe 3, cu 13.766.