Dramă! Ana Bărbosu a avut bronzul la sol pentru 30 de secunde, dar decizia a fost schimbată. Ce s-a întâmplat

ana barbosu Ana Maria Barbosu gimnastica Sabrina Voinea JO 2024
Data publicarii: Luni 05 August 2024, 17:14
Data actualizarii: Luni 05 August 2024, 17:13

La Jocurile Olimpice de la Paris 2024, Ana Maria Bărbosu a fost la un pas de a câștiga medalia de bronz în finala de la sol.

Cu toate acestea, o contestație făcută de americanca Jordan Chiles a schimbat clasamentul în ultimele momente ale competiției.

Ce s-a întâmplat

Ana Maria Bărbosu a impresionat cu evoluția sa, unde a obținut nota 13.700, ceea ce părea să-i asigure locul pe podium. Cu toate acestea, americanca Jordan Chiles a depus o contestație, iar arbitrii au decis să-i majoreze nota de la 13.666 la 13.766. Acest lucru a permis lui Chiles să urce pe locul al treilea, împingând-o pe Ana Bărbosu pe locul patru, cu doar 66 de miimi de punct diferență.

Sabrina Maneca Voinea a obținut aceeași notă de 13.700, dar a fost clasată pe locul cinci din cauza unei execuții cu o dificultate mai mică.

Finala de la sol a adus aurul braziliencei Rebeca Andrade, care a înregistrat cea mai mare notă, 14.166. Simone Biles, una dintre cele mai titrate gimnaste din istorie, a câștigat argintul cu nota 14.133, iar Jordan Chiles a completat podiumul cu bronzul, cu nota finală de 13.766.

Performanțele Team România la gimnastică

Revenirea echipei feminine de gimnastică a României la Jocurile Olimpice, după o absență de 12 ani, a fost marcată de o serie de performanțe notabile. Echipa a terminat pe locul șapte în finala pe echipe. În competițiile individuale, Ana Maria Bărbosu s-a clasat pe locul 17, iar Amalia Ghigoarţă pe locul 22 la individual compus. Sabrina Maneca Voinea a participat, de asemenea, în finala de la bârnă, unde a ocupat locul opt după două căzături.