Ana Bărbosu exultă după ce a primit medalia de bronz: ”Sper să aduc cât mai multe”

ana barbosu Jocurile Olimpice Paris 2024 JO 2024
Data publicarii: Vineri 16 August 2024, 17:52
Data actualizarii: Vineri 16 August 2024, 17:51

Ana Bărbosu a primit medalia de bronz de la Paris într-o festivitate desfășurată la București.

Tânăra sportivă și-a revendicat vineri medalia de bronz, asta după ce Tribunalul de Arbitraj Sportiv de la Lausanne i-a dat câștig de cauză în controversa din finala de la sol a Jocurilor Olimpice de la Paris 2024, de la gimnastică artistică.

• Pe 5 august, în finala de la sol, Ana Bărbosu a fost pentru câteva zeci de secunde medaliată cu bronz, însă americanca Jordan Chiles a depus contestaţie şi i s-a mărit nota, de la 13,666 la 13,766 astfel că a terminat pe poziţia a treia. Sabrina Maneca-Voinea a făcut şi ea contestaţie pentru nota primită (13,700), dar aceasta a fost respinsă

Ana Bărbosu a reacționat după ce a fost în cele din urmă medaliată cu bronz și a ținut să-și arate recunoștința față de toți oamenii care au luptat în rezolvarea cazului de la Paris. Mai mult, gimansta speră să mai aducă în palmaresul României și alte medalii la următoarele ediții ale Jocurilor Olimpice.

”Este un moment emoţionant pentru mine. Auzindu-i pe campionii noştri de la Olimpiadă (n.r. Jocurile Olimpice) spunând că medalia e foarte grea nu mi-am dat seama că este chiar atât de grea. Le mulţumesc tuturor celor care au adăugat un pic de bronz la această medalie. Le mulţumesc antrenorilor, de la primii până la cei care m-au dus la Olimpidă.

Rezolvarea cazului sau această situaţie a fost posibilă datorită federaţiei şi casei de avocatură care nu a renunţat la noi şi s-a luptat pentru toate. Le mulţumesc, pentru că au luptat pentru noi. Mă bucur foarte mult că sunt în posesia acestei medalii. Sper să aduc cât mai multe medalii”, a spus Ana Maria Bărbosu.

România, nouă medalii la JO de la Paris

România a cucerit nouă medalii la Jocurile Olimpice de la Paris, trei de aur, patru de argint şi două de bronz.

Aur au câştigat înotătorul David Popovici la 200 metri liber, canotorii Andrei Cornea şi Marian Enache la dublu vâsle masculin şi echipajul feminin de opt plus unu (Maria Magdalena Rusu, Roxana Anghel, Ancuţa Bodnar, Maria Lehaci, Adriana Adam, Amalia Bereş, Ioana Vrînceanu, Simona Radiş, Victoria Ştefania Petreanu).

Argintul a fost obţinut de Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş la dublu vâsle feminin, Ioana Vrînceanu şi Roxana Anghel la dublu rame feminin, Gianina van Groningen şi Ionela Cozmiuc la dublu vâsle feminin - categorie uşoară, precum şi de halterofila Mihaela Cambei la cat. 49 kg.

Bronzul a fost cucerit de David Popovici la 100 metri liber şi de gimnasta Ana Maria Bărbosu la sol.