"Arbitrii au greșit – și acum ce?" Forbes dezvăluie cazul similar care îi spulberă Sabrinei Voinea orice speranță

Sabrina Voinea Forbes jo 2024 Jocurile Olimpice JO 2024 Sabrina Voinea - Jocurile Olimpice / Sursă: Getty Images
Data publicarii: Miercuri 07 August 2024, 18:03
Data actualizarii: Miercuri 07 August 2024, 18:32

Sabrina Voinea a ratat medalia de bronz în finala de la sol la Jocurile Olimpice, după ce a fost depunctat pe nedrept de arbitre.

Comitetul Olimpic Român s-a adresat Federației Internaționale de Gimnastică, iar FIG a fost de acord să reanalizeze evoluția Sabrinei Voinea în finala de la sol.

"Dacă Federația Internațională de Gimnastică acceptă cererea Comitetului Olimpic Român, ar aduce apoi revizuirea la Tribunalul de Arbitraj Sportiv (TAS). Dacă îi va fi recalculat scorul, nota lui Voinea ar urma să crească de la 13,700 la 13,800, mutând-o pe poziția a treia. Singura problemă – și este una mare: medaliile au fost deja acordate luni", notează cei de la Forbes.

• Sabrina Voinea - Jocurile Olimpice / Sursă: Getty Images

Yang Tae-Young a trecut prin aceeași situație

Publicația citată mai sus amintește de un caz similar care nu și-a găsit rezolvarea la TAS.

"O controversă similară a umbrit finala olimpică masculină la individual compus din 2004. După ce juriul a scăzut în mod greșit valoarea de start a lui Yang Tae-Young, gimnastul sud-coreean a pierdut medalia de aur în favoarea americanului Paul Hamm. Fără eroarea de judecare, Yang ar fi câștigat cu 0,150. În schimb, a pierdut cu 0,50.

În timp ce Comitetul Olimpic Sud-Coreean a insistat, ducând disputa la TAS, curtea a decis în favoarea lui Hamm, susținând punctul de vedere că rezultatele atletice trebuie determinate de deciziile „de pe terenul de joc”, nu de deciziile instanțelor de judecată.

Indiferent de rezultatul de la Paris 2024, manipularea situației a provocat deja durere de ambele părți. În acel moment, rezultatul a fost dureros pentru români. Acum, furia fanilor români este îndreptată greșit către Chiles", au mai scris cei de la Forbes.

România a încheiat, luni, participarea în competiţiile de gimnastică artistică de la Jocurile Olimpice fără medalie. În finala de la sol, Sabrina Maneca Voinea s-a clasat pe locul 5, iar Ana Maria Bărbosu pe poziţia a 4-a, cu aceeaşi notă - 13.700. Pentru nici un minut, Bărbosu a fost medaliată cu bronz, dar o contestaţie la nota lui Jordan Chiles (SUA) i-a adus acesteia locul 3.

Sabrina Maneca Voinea a fost notată iniţial cu 13.700 pentru exerciţiul de la sol, dar antrenorii au depus contestaţie, însă nu s-a modificat nota, încheind pe locul 5. La rândul său, Ana Maria Bărbosu a încheiat pe 4, cu 13.700. Pentru un minut a avut medalie de bronz, dar americanii au făcut contestaţie la nota lui Jordan Chiles, care a trecut pe 3, cu 13.766.