Așteaptă răspuns de la TAS, însă și-a anunțat fanii că se retrage: "Visele mele sunt spulberate. Adio"

Data publicarii: Sambata 10 August 2024, 09:29
Data actualizarii: Sambata 10 August 2024, 09:35

Decizie radicală luată de sportivă după ce a fost neîndreptățită la Jocurile Olimpice.

Luptătoarea indiană Vinesh Phogat și-a anunțat retragerea din sport, potrivit BBC, la o zi după ce a fost descalificată pentru depășirea limitei de greutate la Jocurile Olimpice.

Sportiva de 29 de ani urma să o înfrunte pe americanca Sarah Hildebrandt în finala categoriei 50 kg freestyle de miercuri. Victoria ar fi transformat-o pe Phogat în prima atletă din India care câștigă o medalie de aur olimpică la orice probă.

Vinesh Phogat se retrage din sport

Din păcate, în dimineața concursului, Phogat a depășit limita de 50 kg cu câteva grame și a fost eliminată. Într-o postare emoționantă pe X (fosta platformă Twitter), luptătoarea a declarat că nu mai are puterea să continue.

"Luptele au câștigat, iar eu am pierdut. Visele mele sunt spulberate", a scris ea, adăugând: "Adio lupte 2001-2024. Vă voi rămâne mereu datoare vouă tuturor. Îmi pare rău."

Participantă la trei Olimpiade, Phogat are în palmares două medalii de bronz la Campionatele Mondiale și o medalie de aur la Jocurile Asiatice. La începutul acestei săptămâni, ea a devenit prima femeie luptătoare din India care a ajuns într-o finală olimpică - o realizare care i-ar fi garantat cel puțin o medalie de argint dacă nu ar fi fost descalificată.

Phogat a depus contestație la Tribunalul de Arbitraj Sportiv (TAS) împotriva descalificării sale din finala olimpică, solicitând să i se acorde medalia de argint.