Brazilienii spun de ce vrea Nadia Comăneci ”să schimbe un podium istoric”! Verdictul dat în cazul gimnastelor române

Nadia Comaneci Ana Maria Barbosu Jocurile Olimpice Sabrina Voinea JO 2024
Data publicarii: Miercuri 07 August 2024, 18:23
Data actualizarii: Miercuri 07 August 2024, 18:23

Brazilia a avut o sportivă pe podium într-una dintre cele mai controversate finale de la Jocurile Olimpice de la Paris, proba la sol în care Ana Maria Bărbosu și Sabrina Voinea au trecut prin momente dramatice.

Gimnasta Rebeca Andrade a câștigat medalia de aur cu un punctaj de 14.166. Locul al doilea i-a revenit americancei Simone Biles, una dintre cele mai bune gimnaste ale lumii, iar locul trei a fost ocupat de Jordan Chiles, însă aceasta a urcat pe a treia poziție în urma unei controverse uriașe.

”De ce vrea Nadia Comăneci să schimbe un podium istoric?”

Imediat după finalul probei, Ana Bărbosu era pe locul trei, cu un punctaj de 13.700, și sărbătorea deja performanța obținută, însă Chiles a depus o contestație care a fost acceptată de juriu și a trecut în fața sportivei noastre, cu un punctaj de 13.766.

În același timp, Sabrina Voinea a fost depunctată pentru o greșeală inexistentă, iar contestația depusă de ea a fost respinsă. Arbitrii au considerat că tânăra de 17 ani a trecut cu călcâiul de limita covorului, lucru care nu se observă pe reluări. Federația Română de Gimnastică s-a implicat direct și a făcut apel la TAS și la Federația Internațională pentru a soluționa cazul.

În această situație s-a implicat și legendara Nadia Comăneci, care a acuzat că cele două sportive din România au fost ”furate” și a cerut explicații din partea arbitrilor pentru depunctarea Sabrinei Voinea.

De ce vrea Nadia Comăneci să schimbe un podium istoric”, au titrat brazilienii de la UOL.

Brazilienii au vorbit despre felul în care Nadia Comăneci se implică în schimbarea clasamentului în finala la sol și le-a dat câștig de cauză sportivelor din România.

Cea mai distribuită și lăudată fotografe de la Jocurile Olimpice, în care Rebeca Andrade apare pe podium flancată de Simone Biles și Jordan Chiles, poate fi istorie. România vrea ca Sabrina Voinea să ia medalia de bronz și s-a implicat chiar și fosta gimnastă Nadia Comăneci. (...)

Felul în care medalia i-a fost luată lui Bărbosu i-a înfuriat pe români. ’Nu pot să cred că ne jucăm așa cu sănătatea mentală și emoțiile unor sportivi. Trebuie să îi protejăm’, a postat Comăneci. Dar ce ar putea schimba podiumul este o altă discuție. Analiza exercițiului Sabrinei Voinea arată că ea nu a pășit în afara suprafeței, așa cum au văzut arbitrii.

Pasul care nu a existat ar fi motivul pentru care ea ar fi primit o penalizare de o zecime, care, dacă ar fi retrasă, ar urca-o pe locul trei, cu 13.800. România a depus chiar o contestație, însă a fost respinsă fără nicio explicație. Videoclipul o arată clar pe tânăra din România cum își trece glezna peste zona interzisă, însă fără a o atinge”, au scris brazilienii.

Federaţia Română de Gimnastică (FRG) a anunţat, marţi, într-un comunicat de presă publicat pe site-ul oficial, că a cerut analiza Federaţiei Internaţionale de specialitate pentru eroarea de arbitraj din finala de la sol de la Jocurile Olimpice de la Paris, precizând totodată că a depus două memorii la Tribunalul de Arbitraj Sportiv de la Lausanne pentru repunerea în drepturi a Sabrinei Voinea, care a pierdut medalia de bronz în urma contestaţiei delegaţiei Statelor Unite ale Americii.