david popovici Jocurile Olimpice paris Romania JO 2024 David Popovici / Sursă: Getty Images
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Joi 01 August 2024, 17:03
Data actualizarii: Joi 01 August 2024, 17:15

Sportivul tricolor a cucerit două medalii la JO din Paris: aur la 200 m liber și bronz la 100 m liber.

Federația Română de Natație și Pentatlon Modern a transmis joi după-amiază că dublul medaliat de la Paris revine în țară vineri.

Când revine în țară David Popovici

"Campionul olimpic la înot și medaliat cu bronz la Jocurile Olimpice de la Paris 2024,  David Popovici sosește în România, mâine, 02 august 2024, ora 15.50.

• David Popovici / Sursă: Getty Images

Împreună cu echipa sa tehnică și alături de Camelia Potec, președinte al Federației Române de Natație și Pentatlon Modern și vicepreședinte al Comitetului Olimpic și Sportiv Român, David Popovici  va susține o conferință de presă la Salonul Oficial al Aeroportului Henri Coandă", au transmis cei din forul condus de Camelia Potec, medaliată cu aur la Atena, în 2004.

David Popovici, evoluție minunată la Jocurile Olimpice 2024

Înotătorul român David Popovici a cucerit medalia de bronz la 100 m liber, miercuri seara, la Jocurile Olimpice de la Paris, într-o finală în care chinezul Zhanle Pan a câştigat aurul cu un nou record mondial.

Finala a fost una formidabilă, cea mai rapidă din istorie, Pan doborându-şi propriul record (46 sec 80/100) şi cucerind aurul în 46 sec 40/100. Argintul a revenit fostului campion olimpic australian Kyle Chalmers, în 47 sec 48/100, Popovici fiind înregistrat în 47 sec 49/100.

David Popovici a fost la o sutime de Chalmers, dar şi la o sutime de secundă de maghiarul Nandor Nemeth, clasat al patrulea. David Popovici, care luni a cucerit aurul la 200 m liber, intrase în finală cu al cincilea timp din semifinale ((47 sec 66/100). Înotătorul român a fost al şaptelea în finala la 100 m liber în 2021, la JO de la Tokyo, când avea doar 16 ani.

David Popovici a fost recordman mondial la 100 m liber (46 sec 86/100), dar chinezul Zhanle Pan a fost cel care l-a deposedat de acest record (46 sec 80/100), iar sâmbătă, la ştafetă, stabilise şi un nou record olimpic (46 sec 92/100).

• Jocurile de la Paris sunt în buzunarul tău, de la ceremonia de deschidere până la ultima medalie! Cu VOYO ai acces LIVE la canalele TVR și poți urmări Jocurile de la Paris de oriunde vrei tu, pe orice device!