Delvine Relin Meringor Joan Chelimo Melly Jocurile Olimpice de la Paris din 2024 maraton Sifan Hassan JO 2024
Data publicarii: Duminica 11 August 2024, 13:27
Data actualizarii: Duminica 11 August 2024, 13:32

Team Romania și-a încheiat participarea la Jocurile Olimpice de la Paris.

Reprezentanta României Delvine Relin Meringor a încheiat pe locul 7 cursa feminină de maraton din acestă dimineață.

Sportiva de origine kenyană a avut o evoluție foarte bună, instalându-se încă de la început în fruntea plutonului.

După primii 25 km ocupa poziția a 8-a, dar sportiva pregătită în prezent de Carol Șanta a găsit resurse ca la final să treacă a 7-a linia de sosire.

Timpul înregistrat de maratonista tricoloră, 2:24:56, este cel mai bun al său din acest sezon.

”Cursa a avut un tempo rapid, impus de olandeza Sifan Hassan, care a cucerit AURUL cu un nou record olimpic – 2:22.55. Pe locul 2, la un vârf de unghie în spate, lucru mai rar întâlnit în cursele de maraton, a sosit Tigst Assefa din Ethiopia (2:22.58). Medalia de bronz a fost obținută de Hellen Obiri din Kenya”, a scris COSR pe pagina oficială de Facebook.

”Am avut multe suferințe, dar la final a fost bine”

Meringor, prima sportivă calificată pentru România la Jocurile Olimpice Paris 2024, s-a declarat mulțumită la finalul cursei.

”Cursa a fost bună, am avut multe suferințe, dar la final a fost bine.

Locul 7 este foarte bun pentru mine și sunt mulțumită”, a spus Delvine.

Joan Chelimo, cealaltă reprezentantă a României care a luat startul în cursa de maraton, a abandonat.