Ce a făcut Michael Phelps când i-a văzut pe campionii olimpici Marian Enache și Andrei Cornea. Americanul, încântat de întâlnirea cu românii

JO 2024 Michael Phelps (în centru) și campionii români FOTO: Eurosport
Data publicarii: Marti 06 August 2024, 17:09
Data actualizarii: Marti 06 August 2024, 17:17
Sportivii Marian Enache și Andrei Cornea au câștigat medalia de aur la Jocurile Olimpice de la Paris, în proba de dublu vâsle masculin, iar acum au avut parte de o surpriză de proporții!

Enache și Andrei Cornea au declanşat un sprint incredibil pe ultimele sute de metri ale cursei finale, care le-a adus aurul olimpic, desprinzându-se decisiv și câștigând cu timpul de 6 minute, 12 secunde și 58/100.

Marian Enache, care a împlinit 29 de ani pe 5 august, a spus la scurt timp după cursă că încă nu realizează performanța incredibilă reușită alături de colegul său, Andrei Cornea. Ambii au vorbit despre sacrificiile pe care un sportiv trebuie să le facă pentru o medalie olimpică, inclusiv despre obligația de a deveni "frate cu durerea" într-un sport atât de dur.

• Michael Phelps (în centru) și campionii români FOTO: Eurosport

Marian Enache și Andrei Cornea, întâlnire cu marii campioni ai lumii la Jocurile Olimpice 2024

Cei doi sunt încă în Franța, la Paris, iar de curând au participat la un eveniment special, organizat de Jocurile Olimpice. Au fost invitați și au bifat prezența, la gală partidipând și Michael Phelps, Carl Lewis sau marea noastră fostă sportivă Nadia Comăneci.

Marian Enache și Andrei Cornea nu au ratat ocazia să se fotografieze alături de cei trei foști mari sportivi, având amintiri și cu Michael Phelps sau Carl Lewis, pozele apărând în mediul online.

Cum a reacționat Michael Phelps când s-a întâlnit cu Marian Enache și Andrei Cornea

Fostul mare înotător s-a fotografiat într-un mod inedit cu cei doi români, prinzând cu mâna o medalie purtată la gât de campionii noștri și în cadru apărând cu gura căscată.

”A fost o deosebită onoare pentru noi să fim invitați la acest eveniment prestigios și să cunoaștem personal atât de multe personalități pe care le-am admirat, de mici copii, la televizor. Onoarea a fost cu atât mai mare cu cât am fost felicitați de aceștia pentru rezultatele noastre. A fost ca un vis frumos pe care ni-l vom aminti toată viața.

Cu doar câteva zile înainte să câștigăm medalia de aur chiar am urmărit câteva curse ale lui Michael Phelps și să-l cunosc personal la acest eveniment a fost foarte emoționant. A ținut să-mi atingă medalia de aur și să ne felicite pentru această performanță”, a spus Marian Enache despre participarea la eveniment.

România, medalii la Jocurile Olimpice de la Paris 2024

Team România a cucerit un aur sâmbătă, la canotaj, prin echipajul feminin de 8+1. România are, în total, şapte medalii, trei de aur, trei de argint şi una de bronz.

Aur au câştigat înotătorul David Popovici la 200 metri liber, canotorii Andrei Cornea şi Florin Marian Enache la dublu vâsle masculin şi echipajul feminin de opt plus unu (Maria Magdalena Rusu, Roxana Anghel, Ancuţa Bodnar, Maria Lehaci, Adriana Adam, Amalia Bereş, Ioana Vrînceanu, Simona Radiş, Victoria Ştefania Petreanu).

Argintul au obţinut de Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş la dublu vâsle feminin, Ioana Vrînceanu şi Roxana Anghel la dublu rame feminin, Gianina van Groningen şi Ionela Cozmiuc la dublu vâsle feminin - categorie uşoară.

Singurul bronzul a fost cucerit de David Popovici la 100 metri liber.