VIDEO Ce finală avem la fotbal! Echipele care își vor disputa titlul olimpic pe ”Parc des Princes”

nationala frantei Jocurile Olimpice de la Paris din 2024 Nationala Egiptului naționala Marocului nationala Spaniei JO 2024
Data publicarii: Marti 06 August 2024, 10:32
Data actualizarii: Marti 06 August 2024, 10:35

Jocurile Olimpice de la Paris oferă un meci de zile mari în ultimul act al turneului de fotbal.

Reprezentativa Franţei s-a calificat în finala turneului masculin de fotbal de la Jocurile Olimpice, după ce a învins selecţionata Egiptului, scor 3-1, după prelungiri.

Franța - Egipt 3-1 dramatic, după 0-1 și prelungiri, în a doua semifinală

Egiptul a condus Franţa cu 1-0, prin golul lui Saber, din minutul 62, însă francezii au egalat prin Mateta, în minutul 83.

Meciul a intrat în prelungiri, egiptenii au rămas în zece (eliminare Fayed în minutul 92), iar francezii s-au impus prin golurile marcate de același Mateta (99) şi Olise (82).

Spania - Maroc 2-1 după 0-1, în prima semifinală

În finala de vineri, de pe Parc des Princes, Franţa va evolua cu Spania, care a eliminat Maroc, scor 2-1.

Meciul a avut loc la Marseille și a fost plin de momente tensionate.

Marocul a deschis scorul în prima repriză, în minutul 37, când Soufiane Rahimi a transformat un penalty acordat după ce Pablo Barrios a comis un fault asupra lui Amir Richardson în careu.

Prima repriză a fost prelungită cu 12 minute, iar la pauză, "leii" conduceau cu 1-0.

În partea secundă, Spania a reușit "remontada". Fermin Lopez a restabilit egalitatea în minutul 66, iar Juanlu Sanchez a marcat golul victoriei iberice în minutul 85.

Cu această victorie, Spania s-a calificat în finala olimpică pentru a cincea oară în istoria sa, având un singur titlu olimpic, obținut în 1992, la Barcelona.