Ana Maria Barbosu Jordan Chiles Rebeca Andrade Sabrina Voinea Simone Biles JO 2024
Data publicarii: Luni 05 August 2024, 17:16
Data actualizarii: Luni 05 August 2024, 17:22

România a fost foarte aproape de o medalie în competiția de gimnastică artistică de la JO 2024, însă o contestație din finala de la sol i-a luat bronzul sportivei Ana Maria Bărbosu.

Sabrina Maneca Voinea a fost notată iniţial cu 13.700 pentru exerciţiul de la sol, dar antrenorii au depus contestaţie, însă nu s-a modificat nota, încheind pe locul 5. La rândul său, Ana Maria Bărbosu a încheiat pe 4, cu 13.700. Pentru un minut a avut medalie de bronz, dar americanii au făcut contestaţie la nota lui Jordan Chiles, care a trecut pe 3, cu 13.766.

Simone Biles și Jordan Chiles s-au înclinat în fața braziliencei Rebecca Andrade după finala de la sol

La final, podiumul a arătat astfel: brazilianca Rebecca Andrade a cucerit aurul (14.166), iar americancele Simone Biles (14.133) și Jordan Chiles (13.766) au obținut argintul, respectiv bronzul. Pe 4 și 5 s-au aflat, la egalitate, româncele Ana Bărbosu și Sabrina Maneca Voinea, ambele cu 13.700.

La festivitatea de premiere, americancele Simone Biles și Jordan Chiles s-au înclinat, la propriu, în fața câștigătoarei medaliei de aur, Rebecca Andrade. Imaginile cu cele două sportive de pe podium au devenit virale pe rețelele sociale, numeroase publicații internaționale salutând gestul de fairplay.

"Legendele recunosc legendele. Ce imagine! Biles și Chiles îi aduc un omagiu lui Andrade, câștigătoarea finalei de la sol. Ce frumos!", au scris spaniolii de la Teledeporte.

"Ce moment! Ce imagine!", au scris și brazilienii de la Globo.