FOTO Cine o oprește? Simone Biles a cucerit al treilea titlu olimpic la Paris și a ajuns la șapte medalii de aur

Simone Biles gimnastica artistica Jocurile Olimpice 2024 sarituri JO 2024
Data publicarii: Sambata 03 August 2024, 18:14
Data actualizarii: Sambata 03 August 2024, 18:21

Simone Biles scrie istorie la Jocurile Olimpice de la Paris, unde a ajuns la trei medalii de aur.

După o ediție dezamăgitoare la Tokyo, gimnasta de 27 de ani a revenit în forță la Paris, unde a cucerit deja trei medalii de aur.

Simone Biles a câștigat finala la sărituri, bifând două evoluții spectaculoase pentru care a fost notată cu 15.700, respectiv 14.900, având o medie de 15.300. Pe locul doi a urcat Rebeca Andrade (Brazilia), cu media 14.966, în timp ce medalia de bronz i-a revenit lui Jade Carey (SUA, 14.466).

Americanca a urcat pe primul loc atât în finala pe echipe, cât și la individual compus și mai are șansa de a câștiga alte două medalii, în finalele de la sol și bârnă.

Costume de concurs incredibile pentru gimnastele americane

Echipamentele de gimnastică artistică ale americancelor au fost create la comandă de compania de GK Elite Sportwear și Swarovski pentru USA Gymnastics.

Simone Biles și colege ei sunt îmbrăcate la Paris în echipamente de competiție care conțin în total sute de mii de cristale Swarovski și câteva perle naturale. Costul fiecărei piese de echipament este de peste 3.000 de dolari, iar fiecare gimnastă are la dispoziție câte șase rânduri, deci prețul întregii garderobe este de peste 100.000 de dolari (echipa conține mai două gimnaste de rezervă).