FOTO ȘI VIDEO Comentatorii britanici au fost uimiți după accidentarea suferită de un gimnast: "Nu am mai văzut așa ceva într-un concurs"

Felix Dolci Canada gimnastica Jocurile Olimpice 2024 JO 2024
Data publicarii: Joi 01 August 2024, 18:23
Data actualizarii: Joi 01 August 2024, 18:38

Shinnosuke Oka (Japonia) a câştigat, miercuri, medalia de aur în finala la individual compus la masculin, la Jocurile Olimpice de la Paris.

Gimnastul japonez a adunat un punctaj total de 86.832, iar pe podium a fost urmat de Boheng Zhang (China, 86.599) şi de Ruoteng Xiao (China, 86.364). La echipe, aurul olimpic a fost câştigat de Japonia, iar clasamentul a fost completat de China şi SUA.

Felix Dolci, protagonistul unui incident neașteptat

În timpul competiției, în rotația în care a concurat la bară fixă, sportivul canadian a căzut de pe aparat, dar nu din cauza unei ratări, ci a faptului că i s-a desprins apărătoarea de pe palmă.

"Doamne, i s-a desprins protecția. Ar fi putut să-i cauzeze o accidentare teribilă. E șocant pentru el. Incredibil, nu am mai văzut așa ceva în timpul unei competiții", a fost reacția comentatorului BBC, Matt Baker.

Felix Dolci a putut să-și reia exercițiul, însă a avut o ratare la scurt timp, iar nota primită la bară fixă l-a îndepărtat de podiumul olimpic. Canadianul a încheiat competiția pe locul 20.

Jocurile de la Paris sunt în buzunarul tău, de la ceremonia de deschidere până la ultima medalie! Cu VOYO ai acces LIVE la canalele TVR și poți urmări Jocurile de la Paris de oriunde vrei tu, pe orice device!

*Program disponibil prin retransmisia integrală și nealterată a canalelor TVR conform regulilor must-carry.