Cu capul sus! Alina Rotaru, locul 7 în finala de la lungime a Jocurilor Olimpice

Alina Rotaru finala Jocurile Olimpice saritura in lungime JO 2024
Data publicarii: Joi 08 August 2024, 23:06
Data actualizarii: Vineri 09 August 2024, 11:39

România rămâne cu opt medalii la JO 2024 după ziua de joi, 8 august.

Alina Rotaru-Kottmann a intrat a şasea în finală, iar prima săritură a măsurat 6,46 m, la fel şi cea de-a doua, iar ultima a fost de 6,65 m, cu care a intrat în finala de 8 de pe locul 7.

Atleta tricoloră a continuat cu sărituri de 6,55, 6,67 şi 6,50 m, iar clasarea finală a fost pe locul 7. Rotaru, medaliată cu bronz la CM din 2023, cu 6,88 m, a fost pe locul 9 în calificări, cu 6,63 m.

Medalia de aur a revenit sportivei Tara Davis-Woodhall (SUA, 7,10 metri), urmată pe podium de Malaika Mihambo (Germania, 6.98) şi Jasmine Moore (SUA, 6,96).

La lungime, dar şi la triplusalt a fost calificată şi Florentina Iuşco, suspendată însă de TAS după ce a fost depistată pozitiv la furosemid, un diuretic aflat pe lista interzisă a WADA.

Rezultatele de până acum ale atleţilor români la JO de la Paris sunt: Andreea Elena Taloş - locul 10 în finală la triplusalt, Diana Ion – locul 13 triplusalt, Daniela Stanciu – locul 19, săritura în înălţime, Rareş Toader – locul 18, aruncarea greutăţii, Stella Rutto – locul 31, 3.000 metri obstacole, Alexandru Novac – locul 16, aruncarea suliţei, Bianca Ghelber – locul 9, aruncarea ciocanului, Andrea Mikloş – locul 14, 400 metri, Alin Firfirică – locul 11, aruncarea discului.

Delegaţia atletică tricoloră va mai avea reprezentare în proba de maraton, prin Delvine Relin Meringor şi Joan Chelimo Melly.