FOTO Cum a sărbătorit Jordan Chiles, după ce i-a „furat” bronzul Anei Maria Bărbosu

Jordan Chiles Ana Maria Barbosu Rebeca Andrade Sabrina Voinea Simone Biles JO 2024
Data publicarii: Luni 05 August 2024, 19:28
Data actualizarii: Luni 05 August 2024, 19:28

Jordan Chiles, gimnasta americană de 23 de ani, a cucerit medalia de bronz în finala de la sol de la Jocurile Olimpice 2024.

După ce s-au afișat notele finale, Bărbosu, în vârstă de 17 ani, părea că și-a asigurat locul pe podium, bucurându-se de performanța sa. Totuși, Chiles a depus o contestație care a dus la creșterea notei sale de la 13.666 la 13.766. Contestația a devastat-o pe Bărbosu, care avea 13.700.

La festivitatea de premiere, Jordan Chiles s-a așezat în genunchi alături de conaționala sa, Simone Biles, pentru a sărbători succesul neașteptat.

Cum a sărbătorit Jordan Chiles, după ce i-a „furat” bronzul româncei Ana Maria Bărbosu

Medalia de aur a fost câștigată de gimnasta braziliană Rebeca Andrade, cu nota de 14.166, iar Simone Biles a obținut argintul cu 14.133, ratând astfel a patra medalie de aur la Paris. Biles a dominat probele pe echipe, la individual compus și la sărituri, urcând pe prima treaptă a podiumului în toate aceste categorii.

După ce imnul Braziliei a răsunat în sală, Chiles și Biles și-au arătat respectul față de Rebeca Andrade într-un mod aparte. Cele două gimnaste americane s-au așezat în genunchi și au indicat spre sportiva braziliană, un gest de recunoaștere a performanței sale. Ulterior, au imortalizat momentul cu poze, alături de medaliile obținute. VEZI GALERIA

Performanțele Team România la gimnastică

Revenirea echipei feminine de gimnastică a României la Jocurile Olimpice, după o absență de 12 ani, a fost marcată de o serie de performanțe notabile. Echipa a terminat pe locul șapte în finala pe echipe. În competițiile individuale, Ana Maria Bărbosu s-a clasat pe locul 17, iar Amalia Ghigoarţă pe locul 22 la individual compus. Sabrina Maneca Voinea a participat, de asemenea, în finala de la bârnă, unde a ocupat locul opt după două căzături.