JO 2024 Argentina Maroc Ovidiu Hategan JO 2024
Data publicarii: Miercuri 24 Iulie 2024, 20:35
Data actualizarii: Miercuri 24 Iulie 2024, 20:43

Maroc a învins Argentina cu 2-1 în primul meci al turneului de fotbal masculin de la Jocurile Olimpice, însă partida de la Saint-Etienne a fost marcată de o controversă istorică.

Meciul a început la ora 16:00, Maroc a condus cu 2-1, arbitrul suedez Glenn Nyberg a prelungit a doua repriză cu 15 minute, iar Argentina a egalat în minutul 90+16 prin Cristian Medina. S-a făcut 2-2, moment în care au început incidentele: fanii marocani au aruncat cu obiecte pe gazon, inclusiv petarde, iar câțiva au intrat și pe teren.

Presa din Argentina, reacție dură după ce golul din minutul 90+16 a fost anulat la două ore distanță

Din acest motiv, jucătorii celor două echipe au fost trimiși la vestiare, iar suporterii au fost invitați să părăsească stadionul. Contrar a ceea ce toată lumea credea, meciul nu a fost încheiat, ci doar suspendat din cauza incidentelor.

După aproximativ două ore, arbitrul a invitat ambele echipe să revină pe teren. S-a verificat golul al doilea al Argentinei, pe grafică s-a observat că Medina era în poziție de ofsaid, astfel că reușita sud-americanilor a fost anulată. Meciul s-a reluat de la 2-1 pentru Maroc, cu tribunele goale, s-au mai jucat încă 3 minute, iar tabela nu s-a mai modificat.

"Este cel mai mare circ pe care l-am văzut în viața mea", a spus Javier Mascherano, selecționerul naționalei olimpice a Argentinei, în momentul în care a aflat că meciul se va relua.

"După o rușine istorică, naționala noastră pierde un meci după două ore de incertitudine. Nu se știa dacă meciul era încheiat sau dacă se va relua. Într-un mod incredibil, Argentina încheie partida cu înfrângere. Este cea mai mare rușine pe care cineva și-o poate aminti", a scris ziarul argentinian Olé.

La meciul de la Saint-Etienne, Ovidiu Hațegan s-a aflat în camera VAR, unde a îndeplinit rolul de asistent al italianului Paolo Valeri. Pe teren, brigada a fost compusă din trei suedezi - centralul Glenn Nyberg și asistenții Mahbod Beigi și Andreas Soderkvist.

• Argentina și Maroc fac parte din grupa B de la JO 2024, alături de Irak și Ucraina. Se califică în sferturile de finală primele două clasate din fiecare grupă.

Argentina - Maroc, întrerupt în minutul 90+16

Marocanii, conduși de căpitanul Achraf Hakimi, au condus cu 2-0 după golurile marcate de Soufiane Rahimi în minutele 45+2 și 51.

Argentinienii au redus din handicap în minutul 68, prin atacantul lui Atletico Madrid, Giuliano Simeone. Arbitrul suedez Glenn Nyberg a prelungit repriza secundă cu nu mai puțin de 15 minute, iar sud-americanii au reușit să egaleze în minutul 90+16!

Finalul meciului de la Saint-Étienne a fost de-a dreptul nebun. Argentina a forțat egalarea și a reușit să o obțină chiar la ultima fază, după expirarea prelungirilor. La aceeași fază, naționala condusă de Javier Mascherano a lovit de două ori transversala, iar mijlocașul Cristian Medina, de la Boca Juniors, a împins mingea în plasă cu capul.

Fanii marocani au aruncat cu mai multe obiecte în teren după golul egalizator al Argentinei, iar câțiva suporteri ai Marocului au intrat pe teren. Mai mult, o petardă a explodat chiar în dreptul jucătorilor argentinieni, lângă banca de rezerve.