VIDEO David Popovici și-a continuat dialogul de la distanță cu liderii țării: "Să asculte interviurile de mai multe ori"

Data publicarii: Vineri 02 August 2024, 17:51
Data actualizarii: Vineri 02 August 2024, 18:45

Campionul olimpic David Popovici a revenit, vineri, de la Paris, unde a câştigat o medalie de aur şi una de bronz la Jocurile Olimpice.

La sosirea în țară, Popovici a repetat mesajul către clasa politică pe care l-a mai transmis și în urmă cu doar câteva zile, amintind o dată în plus că sportul are nevoie de mai multă susținere.

"Mulțumesc că sunteți aici, că ne-ați așteptat. Mulțumesc tuturor românilor care m-au urmărit, lipiți de ecrane sau care au venit în tribună, celor care au crezut în mine și care m-au susținut. Nu ai cum să faci fără o echipă extraordinar de bună și dedicată.

Am muncit ani de zile, alții nu reușesc niciodată.

Despre condiții și bazine a vorbit antrenorul meu. Sunt niște interviuri pe care mulți oameni din fruntea țării trebuie să le asculte de mai multe ori. Și pe ale mele, dar și pe ale antrenorului meu. Pentru că este nevoie de bani investiți în sport, bani investiți cu cap la noi în țară", a spus David Popovici la revenirea în țară.

David Popovici a ajuns în țară cu o oră și 20 minute întârziere, avionul cu care a venit medaliatula olimpic ar fi trebuit să aterizeze la ora 15:50.

Înotătorul de 19 ani a fost cel care a deschis seria medaliilor pentru "Team Romania" la Jocurile Olimpice de la Paris. El a câştigat aurul olimpic la 200 m liber şi medalia de bronz la 100 m liber. După succesele lui Popovici, au venit patru medalii la canotaj: una de aur şi trei de argint.