VIDEO Drama Anei Bărbosu! Cum a reacționat când a aflat că a pierdut medalia de bronz

Ana Maria Barbosu gimnastica JO 2024
Data publicarii: Luni 05 August 2024, 18:28
Data actualizarii: Luni 05 August 2024, 18:28

La Jocurile Olimpice de la Paris 2024, Ana Maria Bărbosu a fost la un pas de a câștiga medalia de bronz în finala de la sol.

Inițial clasată pe locul trei, Ana Maria Bărbosu a ajuns în afara podiumului după contestația depusă de americanca Jordan Chiles.

Ana Maria Bărbosu a avut un șoc când a văzut că a pierdut bronzul

Românca a impresionat cu evoluția sa și a primit nota 13.700, care i-a asigurat, inițial, clasarea pe locul trei. Americanca Jordan Chiles a depus o contestație, iar arbitrii au decis să-i mărească nota la 13.766, de la 13.666.

Totul s-a întâmplat în timp ce Ana sărbătorea câștigarea medaliei de bronz, dar a avut un șoc în momentul în care și-a întors privirea către tabela electronică.

Imediat după ce a realizat că a pierdut medalia de bronz, Ana Maria Bărbosu a izbucnit în plâns, chiar dacă una dintre antrenoarele sale a încercat să o consoleze.

Sabrina Maneca Voinea a obținut aceeași notă de 13.700, dar a fost clasată pe locul cinci din cauza unei execuții cu o dificultate mai mică.

Finala de la sol a adus aurul braziliencei Rebeca Andrade, care a înregistrat cea mai mare notă, 14.166. Simone Biles, una dintre cele mai titrate gimnaste din istorie, a câștigat argintul cu nota 14.133, iar Jordan Chiles a completat podiumul cu bronzul, cu nota finală de 13.766.

Performanțele Team România la gimnastică

Revenirea echipei feminine de gimnastică a României la Jocurile Olimpice, după o absență de 12 ani, a fost marcată de o serie de performanțe notabile. Echipa a terminat pe locul șapte în finala pe echipe. În competițiile individuale, Ana Maria Bărbosu s-a clasat pe locul 17, iar Amalia Ghigoarţă pe locul 22 la individual compus. Sabrina Maneca Voinea a participat, de asemenea, în finala de la bârnă, unde a ocupat locul opt după două căzături.