Ebru Bolat a făcut istorie pentru România la JO. Reacția sportivei după aventura din Franța: ”Voiam să arăt și mai mult”

Ebru Bolat Jocurile Olimpice Romania yachting JO 2024 Ebru Bolat / Foto: COSR
Data publicarii: Miercuri 07 August 2024, 10:32
Data actualizarii: Miercuri 07 August 2024, 10:44

Ebru Bolat, prima navigatoare din istoria României la Jocurile Olimpice, a încheiat aventura de la Paris 2024.

Duminică, Ebru Bolat a terminat cursa cu numărul șapte pe locul 24, cu un punctaj de 108, şi pe locul 26 cursa numărul opt, cu 134 de puncte.

La finalul întrecerii, sportiva noastră a terminat pe 23 la general la dinghy, dar are planuri mari și e convinsă că va reuși performanțe majore în viitor.

• Ebru Bolat / Foto: COSR

Ebru Bolat, prima navigatoare din istoria României la Jocurile Olimpice

Obiectivul ei a fost să termine competiția în prima jumătate a clasamentului, ceea ce cataloga a fi o mare reuşită, pentru prima femeie din istorie care a reprezentat România la yachting la Jocurile Olimpice.

În total, au fost prezente la startul competiției 43 de sportive, astfel că Ebru Bolat (28 de ani) a fost aproape de îndeplinirea obiectivului trasat. Luni, 5 august, Ebru Bolat a ocupat locul 24 și a ratat, astfel, calificarea în cursa pentru medalii.

Cursa a zecea programată în calendar nu a mai avut loc și a fost anulată de organizatori, din cauza condițiilor nefavorabile.

Ebru Bolat a ocupat locul 23 la Jocurile Olimpice de la Paris

În cursele care au avut loc în Franța, cel mai bun loc al româncei a fost în cursa cu numărul patru, când a terminat pe locul 5. La finalul concursului pentru ea, la finalul apariției de la Jocurile Olimpice de la Paris, sportiva noastră a transmis un mesaj pe pagina de Facebook.

”Obiectivul meu era să fiu în prima jumătate și am fost foarte aproape (dar greșelile mele s-au adunat încet), așa că la prima mea Olimpiadă am terminat pe locul 23 din 43.

Totuși sunt mândră de mine și de progresul făcut în ultimul an, simt că m-am îmbunătățit enorm și că ăsta e doar începutul! Cartea lui Ebru abia acum se scrie.

S-au încheiat Jocurile Olimpice de la Paris 2024 pentru mine. Am terminat pe locul 23/43 la general. M-am gândit la fiecare punct pierdut la o baliză sau aproape de sosire, puncte ce puteau fi evitate...

Sunt lucrurile mărunte care îmi amintesc cât de mult contează fiecare punct. Am avut momente bune în această competiție, unde mi-am putut arăta viteza și potențialul, deși rămân cu un gust amar... voiam să arăt și mai mult”, a scris Bolat pe pagina personală de Facebook.