OFICIAL Ele sunt urmașele Nadiei! Cum arată lotul feminin de gimnastică al României pentru Jocurile Olimpice de la Paris

Ana Maria Barbosu Amalia Ghigoarţă Andreea Preda Lilia Cosman Sabrina Maneca Voinea JO 2024
Data publicarii: Luni 01 Iulie 2024, 08:28
Data actualizarii: Luni 01 Iulie 2024, 08:29

Un singur gimnast român va fi prezent la competiția olimpică din această vară.

Lotul feminin de gimnastică artistică al României pentru Jocurile Olimpice de la Paris va fi compus din Ana Maria Bărbosu, Sabrina Maneca Voinea, Lilia Cosman, Amalia Ghigoarţă şi Andreea Preda, a anunţat, duminică, Federaţia Română de Gimnastică, în urma desfăşurării competiţiei RomGym Trophy.

La masculin, vom fi reprezentaţi de Andrei Muntean la JO 2024.

Precizările Federației Române de Gimnastică

''În condiţiile în care, prin prisma rezultatelor anterioare, Ana Maria Bărbosu, Sabrina Maneca Voinea şi Lilia Cosman aveau locul asigurat în echipă, în urma celor trei concursuri de selecţie, cele mai bune punctaje le-au obţinut Amalia Ghigoarţă şi Andreea Preda.

Din cauza problemelor de sănătate, Maria Ceplinschi, Ella Oprea Creţu, Amalia Puflea şi Ioana Danciu au ieşit din calcule'', a precizat FRG.

Ana Maria Bărbosu, Kaylia Nemour (Algeria), Felix Dolci (Canada), Krisztofer Meszaros (Ungaria), Rene Cournoyer (Canada) şi Mohamad Omar (Egipt) au câştigat medaliile de aur în cele zece finale pe aparate, duminică, la ediţia a patra a RomGym Trophy.

Rezultatele româncelor la ultimul concurs, RomGym Trophy

În condiţiile în care antrenorii lotului olimpic au decis ca gimnastele să fie menajate, iar în finale să se participe doar pentru a verifica anumite elemente, Ana Maria Bărbosu a concurat la sărituri, Lilia Cosman la paralele, Amalia Ghigoarţă la paralele şi la sol, iar Andreea Preda, la bârnă.

Ana Maria Bărbosu a câştigat cu o medie de 13,534 (13,767 şi 13,300) la sărituri, Amalia Ghigoarţă a fost a doua la sol (13,300) şi a patra la paralele (12,900), Lilia Cosman, a treia la paralele (13,100), iar Andreea Preda, a şasea la bârnă (11,633).

Aflate în primul an la senioare, Alexia Vânoagă şi Miruna Botez, componente ale lotului naţional de la Constanţa, au făcut o figură frumoasă în finalele în care au concurat: Alexia a câştigat medalia de bronz la bârnă (13,033), iar Miruna a fost a patra la sărituri (12,650) şi a şasea la sol (12,333).

Gabriel Burtănete a revenit la RomGym Trophy cu o medalie de argint la sărituri cu media 13,850 (14,500, respectiv 13.200) şi locul cinci la inele (12,933), Robert Burtănete a câştigat medalia de bronz la cal cu mânere (12,633), Emilian Neagu s-a clasat pe şapte la sol (13,067) şi la inele (12,467), Nicholas Ţarcă, pe cinci la paralele (12,967) şi la bară (12,567), pe şase la cal cu mânere (12,367).