FOTO ȘI VIDEO Episod emoționant la Jocurile Olimpice! Albertina Kassoma a căzut la pământ, dar o adversară a sărit imediat în ajutor! Ambele joacă în România

Handbal Albertina Kassoma Jocurile Olimpice de la Paris din 2024 Tamires Araújo JO 2024
Data publicarii: Sambata 03 August 2024, 20:32
Data actualizarii: Sambata 03 August 2024, 20:32

În timpul meciului de handbal dintre Brazilia și Angola, un moment deosebit a captat atenția publicului și a scos la iveală adevăratul spirit olimpic.

Albertina Kassoma, una dintre jucătoarele de bază ale Angolei, a suferit o accidentare după un fault, iar reacția din teren a fost un exemplu emoționant de fair play.

Moment emoționant la Jocurile Olimpice!

După ce a fost accidentată în timpul partidei, Kassoma a fost ajutată de centrul brazilian Tamires Araujo, care a cărat-o în brațe și a ajutat-o să părăsească suprafața de joc. Imaginile au devenit virale pe rețelele de socializare și comentariile nu au așteptat să apară.

"Brazilia este plină de iubire!", a scris un utilizator Facebook.

"Acesta este adevăratul spirit olimpic", a scris un altul.

Acest moment a fost cu atât mai semnificativ având în vedere că ambele jucătoare sunt legitimate în campionatul românesc de handbal și s-ar putea cunoaște personal.

Albertina Kassoma joacă pentru CS Rapid București, în timp ce Tamires Araújo este componentă a echipei CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud.

Brazilia avansează în sferturile de finală

Brazilia a reușit să obțină o victorie esențială împotriva Angolei, câștigând meciul cu 30-19 la "Paris South Arena".

Echipa braziliană a început meciul cu o agresivitate și o eficiență remarcabilă, având un avantaj de 10-2 înainte de mijlocul primei reprize. Portarul Gabi Moreschi a avut o prestație excelentă, iar Brazilia a încheiat prima repriză cu un avantaj de 14-6.

În a doua repriză, Brazilia a întâmpinat unele dificultăți, cu Angola îmbunătățindu-și apărarea și atacurile. Cu toate acestea, sud-americancele au reușit să își recâștige controlul și să își mențină avantajul, consolidând victoria cu un rezultat final de 30-19. Gabriela Bitolo a fost cea mai bună marcatoare a meciului, cu 7 goluri și o eficiență de 70% la aruncările pe poartă.

Cu această victorie, Brazilia a terminat pe locul 4 în Grupa B, în spatele Franței, Olandei și Ungariei. În sferturile de finală, echipa braziliană va înfrunta prima clasată din Grupa A, care va fi una dintre echipele europene - Norvegia, Suedia sau Danemarca.