FOTO ȘI VIDEO "Fabulos!" Detaliul care a impresionat-o pe Larisa Iordache după evoluția lui David Popovici la Jocurile Olimpice de la Paris

Larisa Iordache david popovici Jocurile Olimpice JO 2024 Larisa Iordache
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Vineri 16 August 2024, 12:22
Data actualizarii: Vineri 16 August 2024, 14:35

Caracterizare frumoasă de la o campioană din gimnastică spre un campion din natație.

Larisa Iordache, una dintre cele mai valoroase gimnaste ale lumii în ultimii 15 ani, a vorbit despre performanța lui David Popovici la Jocurile Olimpice de la Paris, unde a cucerit două medalii: aur la 200 m liber și bronz la 100 m liber.

România a încheiat participarea la Jocurile Olimpice de la Paris cu nouă medalii, dintre care trei de aur, patru de argint şi două de bronz, clasându-se pe locul 23 în clasamentul pe naţiuni.

• Larisa Iordache

Larisa Iordache, despre David Popovici

Aceasta este cea mai bună clasare a României în ierarhia pe medalii din 2008 (Beijing), când tricolorii încheiau pe 18 (4-1-4). La JO 2020 (Tokyo), România termina pe locul 46 în clasamentul pe medalii (1-3-0), după ce la Rio 2016 a fost pe 47 (1-1-2), iar la Londra 2012 s-a clasat pe 31 (2-4-1).

Elevul lui Adrian Rădulescu, David Popovici, a fost unul dintre oamenii favoriți la o medalie. S-a autodepășit și a cucerit două! Camelia Potec cucerise ultimul aur pentru România la natație, în 2004, la Atena, când terminat prima la 200 m liber înotând pe primul culoar.

Larisa Iordache scoate în evidență un punct forte al lui David Popovici, sportiv al clubului Dinamo.

"E fascinant că David poate să facă aceste lucruri, e un om deosebit. Mă bucur foarte tare că este un exemplu pentru copii și adulți, pentru că avem nevoie de astfel de modele. E fabulos că poate să își impună o astfel de rigoare în viață și să fie atent la ce își dorește. Pentru că foarte mulți adolescenți se lasă influențați de ispite", a spus Larisa Iordache, în podcastul moderat de Romeo Chiriac, Business Philosophy.

“Pe lângă că sunt optimistă de felul meu, știam că o să fie o ediție mult mai bună de Jocuri Olimpice. Sportivii muncesc foarte mult zilnic și asta a contat la aducerea acestor medalii. E o bucurie sa afli că sportivii care erau cu potențial erau foarte aproape sau chiar au câștigat medalia mult dorită", a mai spus Larisa Iordache, pentru sursa mai sus menționată.

La Paris, aur au câştigat David Popovici la 200 metri liber, canotorii Andrei Cornea şi Marian Enache la dublu vâsle masculin şi echipajul feminin de opt plus unu (Maria Magdalena Rusu, Roxana Anghel, Ancuţa Bodnar, Maria Lehaci, Adriana Adam, Amalia Bereş, Ioana Vrînceanu, Simona Radiş, Victoria Ştefania Petreanu).

Argintul a fost obţinut de Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş la dublu vâsle feminin, Ioana Vrînceanu şi Roxana Anghel la dublu rame feminin, Gianina van Groningen şi Ionela Cozmiuc la dublu vâsle feminin - categorie uşoară, precum şi de halterofila Mihaela Cambei la cat. 49 kg.

Bronzul a fost cucerit de David Popovici la 100 metri liber şi de gimnasta Ana Maria Bărbosu la sol, în urma deciziei TAS.

Larisa Iordache, 21 de medalii în carieră

În 2008 a intrat în lotul național de gimnastică, moment în care a fost comparată și cu Nadia Comăneci pentru calitățile pe care le arăta. Debutul internațional și l-a făcut în 2009, la Top Gym Trophy, concurs unde a câștigat medalia de bronz pe echipe. La nivel individual, atunci a reușit să câștige medalia de aur la individual compus, dar și la bârnă.

Singura medalie olimpică pe care a câștigat-o în carieră a fost la Londra, în 2012, când a luat bronzul cu echipa României.

Ultimele medalii cucerite de Larisa Iordache au fost obținute la Campionatul European de la Mersin. În Turcia, Iordache a luat aur la bârnă și la sol, dar și una de argint.

• 21 de medalii este numărul cu care talentata Larisa Iordache și-a încheiat cariera în gimnastică.