"Finala de la sol se transformă în incident diplomatic!" Reacția francezilor după anunțul premierului României

Marcel Ciolacu jo 2024 Jocurile Olimpice JO 2024 Marcel Ciolacu | Imago Images
Data publicarii: Marti 06 August 2024, 16:23
Data actualizarii: Marti 06 August 2024, 16:24

Marcel Ciolacu, premierul României, a anunțat că va boicot ceremonia de închidere a Jocurilor Olimpice după nedreptatea care li s-a făcut gimnastelor din țara noastră în finala de la sol.

Publicația franceză RMCSport a reacționat la scurt timp după decizia anunțată de Ciolacu pe pagina sa de Facebook, menționând faptul că finala de la sol s-a transformat în conflict diplomatic.

"Finala la sol se transformă în incident diplomatic, ceremonia de închidere va fi boicotată de premierul României", a titrat publicația menționată mai sus.

"Luni, Ana Bărbosu credea că a câștigat medalia de bronz la proba de sol la gimnastică. Însă în urma unui apel făcut de antrenorul lui Jordan Chiles, românca a fost privată de locul trei. Ca reacție la această decizie, premierul român Marcel Ciolacu și-a anunțat intenția de a nu participa la ceremonia de închidere a Jocurilor Olimpice din 2024", au mai scris francezii.

Ce s-a întâmplat în finala de la sol

Ana Maria Bărbosu s-a clasat pe locul patru la sol, luni, în concursul de gimnastică artistică din cadrul Jocurilor Olimpice de la Paris, în timp ce Sabrina Maneca-Voinea s-a clasat pe cinci.

Bărbosu a fost pentru câteva zeci de secunde medaliată cu bronz, însă americanca Jordan Chiles a depus contestaţie şi i s-a mărit nota, de la 13,666 la 13,766 astfel că a terminat pe poziţia a treia.

Sabrina Maneca-Voinea a făcut şi ea contestaţie pentru nota primită (13,700), dar aceasta a fost respinsă.

Medalia de aur a fost cucerită de brazilianca Rebeca Andrade, notată cu 14,166, în timp ce argintul a revenit americancei Simone Biles (14,133).

România nu a mai obţinut o medalie olimpică la gimnastică artistică din 2012 (Londra), când Sandra Izbaşa câştiga aurul la sărituri, Cătălina Ponor cucerea argintul la sol, iar echipa feminină a României lua bronz.

Echipa feminină de gimnastică a României a revenit după 12 ani la Jocurile Olimpice cu prilejul acestei ediţii. Gimnastele noastre s-au clasat pe locul 7 în finala pe echipe, Ana Maria Bărbosu pe 17, iar Amalia Ghigoarţă pe 22 la individual compus, Sabrina Maneca-Voinea pe 8 la bârnă şi pe 5 la sol, iar Ana Bărbosu pe 4 la sol.