Francezii au dat-o în bară: ”Ungurul David Popovici”

david popovici 100 m liber jo 2024 Jocurile Olimpice de la Paris JO 2024 David Popovici / Foto - Getty Images
Data publicarii: Joi 01 August 2024, 00:07
Data actualizarii: Joi 01 August 2024, 00:08

Miercuri seara, la Jocurile Olimpice de la Paris, David Popovici a reușit să cucerească medalia de bronz în finala probei de 100 m liber, în fața unei audiențe care a fost martoră la o competiție de excepție.

Înotătorul român a avut o prestație remarcabilă, dar a fost învins la o sutime de secundă în fața rivalului său, australianul Kyle Chalmers.

Finala probei de 100 m liber a fost una dintre cele mai palpitante și rapide din istorie. Chinezul Pan Zhanle a reușit să doboare propriul său record mondial și să câștige aurul cu un timp impresionant de 46:40. Argintul a fost adjudecat de Kyle Chalmers, cu un timp de 47:48, în timp ce David Popovici a încheiat competiția pe locul trei cu 47 sec 49/100.

• David Popovici / Foto - Getty Images

Francezii, care visau ca Maxime Grousset să aducă aurul acasă, au fost surprinși să constate că favoritii locali nu au reușit să-și atingă obiectivul. Pe lângă Maxime Grousset, în bazin au mai fost prezenți înotători de renume precum Chris Guiliano, Nandor Nemeth, Zhanle Pan, Kyle Chalmers, Jack Alexy și Josha Salchow. Popovici, plecat de pe culoarul doi, a reușit să-și facă loc în top trei într-o finală extrem de competitivă.

Au dat-o în bară! Francezii l-au numit ungur pe David Popovici, după bronzul câștigat la 100 m liber

Presa franceză i-a greșit naționalitatea lui David Popovici. Câștigătorul aurului la 200 m liber a fost "botezat" ungur de către jurnalistul Loris Belin.

"Competiția a fost la un nivel extrem de înalt. Pe lângă Grousset, se află și chinezul Zhanle Pan, deținătorul recordului mondial la începutul anului, cu cel mai bun punctaj din semifinale. Australianul Kyle Chalmers, ungurul David Popovici, americanul Chris Giuliano...", au scris francezii de la France Info.

Jocurile de la Paris sunt în buzunarul tău, de la ceremonia de deschidere până la ultima medalie! Cu VOYO ai acces LIVE la canalele TVR și poți urmări Jocurile de la Paris de oriunde vrei tu, pe orice device!

*Program disponibil prin retransmisia integrală și nealterată a canalelor TVR conform regulilor must-carry