Mihaela Cambei jo 2024 Jocurile Olimpice JoJo Dan JO 2024 Mihaela Cambei / Sursă: Getty Images
Data publicarii: Miercuri 07 August 2024, 22:37
Data actualizarii: Joi 08 August 2024, 00:18

Halterofila Mihaela Cambei a impresionat prin apariția sa la Jocurile Olimpice, atât prin aspectul fizic, cât și prin forma sportivă de invidiat.

Mihaela a început foarte bine concursul și a reușit să ridice 93 kilograme la stilul smuls.

Sportiva din țara noastră s-a clasat pe primul loc după prima probă, fiind urmată de americanca Jourdan Delacruz și de sportiva din Taipei Wan Ling Fang.

• Mihaela Cambei / Sursă: Getty Images

Mihael Cambei și-a continuat evoluția bună și la stilul aruncat, unde a ridicat din prima încercare 106 kg, 110 kg și apoi 112 kg.

Deși s-a aflat în permanență pe prima poziție, halterofila din România a încheiat proba pe locul doi, medalie de argint, cu un total de 205 kg, după ce a fost depășită se sportiva din China, care a ridicat 117 kg la ultima încercare.