VIDEO Imaginile care contrazic decizia arbitrilor în cazul notei la sol a Sabrinei Voinea. Au fost difuzate chiar de americani

Sabrina Voinea gimnastica Jocurile Olimpice 2024 sol JO 2024
Data publicarii: Marti 06 August 2024, 09:19
Data actualizarii: Marti 06 August 2024, 09:18

Sabrina Voinea (17 ani) s-a clasat pe locul cinci în finala de la sol de la JO 2024. Competiția a fost marcată de o controversă, România ratând o medalie în urma unei contestații a SUA.

Ana Maria Bărbosu s-a clasat pe locul patru la sol (13.700), în concursul de gimnastică artistică din cadrul Jocurilor Olimpice de la Paris, în timp ce Sabrina Maneca-Voinea s-a clasat pe cinci.

Ana Bărbosu a fost pentru câteva zeci de secunde medaliată cu bronz, însă americanca Jordan Chiles a depus contestaţie şi i s-a mărit nota, de la 13,666 la 13,766 astfel că a terminat pe poziţia a treia. Sabrina Maneca-Voinea a făcut şi ea contestaţie pentru nota primită (13,700), dar aceasta a fost respinsă.

Imaginile difuzate de americani îi contrazic pe arbitrii

După finală, Nadia Comăneci a mărturisit că a cerut detalii de la arbitrii, iar explicația pentru penalizarea Sabrinei a fost "o fotografie cu o bucățică mică a câlcâiului ei, care a ieșit puțin afară din linie".

Pe rețelele de socializare au apărut reluări de la televiziunea americană NBC cu exercițiul Sabrinei în care se poate observa că gimnasta nu a ieșit în afara suprafeței de concurs, iar fanii au fost cu atât mai revoltați de nota primită de româncă.

Camelia Voinea, după finala Sabrinei de la sol

Fosta gimnastă Camelia Voinea, mama și antrenoarea Sabrinei, a postat, luni seară, un mesaj pe Facebook în care lasă de înțeles că fiica sa este decisă să își încheie cariera în gimnastică. Camelia Voinea nu acceptă explicația arbitrilor, potrivit căreia Sabrina a ieșit din covor în timpul exercițiului de la sol.

"Sabrina nu a ieșit din covor la nicio linie acrobatică, sunt toate aici, merita medalie! Noi astăzi aici am întrerupt gimnastica, pentru drepturile noastre nu se zbate nimeni!

Vă iubim infinit pe toți cei care ne-ați susținut. Atât am putut suporta!", a scris Camelia Voinea, pe Facebook.