Irina Begu, prestație solidă în fața liderului mondial în primul tur de la JO. Cum s-a terminat meciul cu Iga Swiatek, marea favorită la aurul olimpic

Irina Begu Iga Swiatek Jocurile Olimpice paris JO 2024
Data publicarii: Sambata 27 Iulie 2024, 15:10
Data actualizarii: Sambata 27 Iulie 2024, 15:36

Irina Begu (34 de ani, 134 WTA) a făcut un meci bun contra liderului mondial Iga Swiatek, sâmbătă, pe terenul central de la Roland Garros.

Românca a avut șansa de a câștiga un set contra marii favorite a competiției feminine din capitala Franței, a ratat-o, și a fost învinsă cu scorul de 6-2, 7-5, după o oră și 46 de minute și multe momente bune în fața celei mai bune jucătoare pe zgură a ultimilor ani.

La 34 de ani, după un deceniu și jumătate în circuitul profesionist, Irina, aflată la a treia prezență la Jocurile Olimpice, a pășit pentru întâia dată pe "Philippe Chatrier", cel mai mare teren din complexul de la Roland Garros. Și, la fel ca în 2016, la Rio, a fost nevoită să înfrunte liderul mondial și jucătoarea pe care toți o văd plecând acasă cu medalia de aur.

• Irina Begu

Swiatek, în ritm de TGV

Fără să fie acomodată cu terenul pe care adversara sa a semnat unele dintre marile victorii ale carierei, Irina a intrat greu în meci, a cedat primul game de serviciu și a părut că nu are soluții în fața jocului de anduranță impus de poloneza în vârstă de 23 de ani. Begu a avut o revenire de la 0-2 la 2-2 și 0-30 pe serviciul adversarei, însă Iga s-a adunat rapid, a alungat din cap puținele dubii pe care le avea și nu s-a mai uitat în urmă.

Cea mai bună jucătoare a lumii și-a câștigat game-ul de serviciu, apoi s-a impus într-un duel lung în game-ul al șaselea, reușind să se desprindă la 4-2. Ajunsă în zona sa de confort, cu lovituri care-i merg și avantaj pe tabelă, campioana en-titre de la Roland Garros a câștigat manșa cu 6-2. Avea să fie a treia consecutivă pierdută de Begu în fața lui Swiatek, după un 1-6, 0-6 fără drept de apel în precedenta confruntare directă.

La două puncte de un set câștigat în fața liderului mondial!

În mod normal, șansele de a reveni în fața lui Swiatek după un astfel de set sunt aproape infime, dar eleva lui Victor Crivoi și-a folosit experiența pentru a se restarta, s-a liniștit și și-a ridicat simțitor nivelul la propriu serviciu, câștigânnd la capitolul încredere și dându-și seama că nu are nimic de pierdut. S-a mers cap la cap până la 3-3, pe fondul unui joc din ce în ce mai exact al româncei aflate în afara top 100 WTA, pentru ca Irina să se apropie, apoi, de o performanță mare: break pentru 4-3, game solid pentru 5-3 și șansa de a merge în decisiv cu forța dominantă a circuitului.

Punctul de cotitură al meciului a avut loc la 5-4. Cu setul aproape câștigat, Irina a început greu, a pierdut primele trei puncte, dar doar pentru a-și reveni miraculos și a egala la 40 grație a trei puncte jucate ireproșabil. Aflată la două mingi de victorie în manșa a doua, Begu nu a putut capitaliza, a servit modest și mult mai titrata sa adversară a revenit în meci. Scăpată de momentul greu, lui Swiatek i-au revenit loviturile excepționale din spatele terenului, Begu s-a sufocat sub presiune și a cedat, 7-5, după o dublă greșeală la ultimul punct al meciului.

Din nou ghinionistă la tragerea la sorți, Irina rămâne cu un meci pe care-l poate trece la capitolul reușite, dar și la cel "se putea mai bine". Și va continua la Paris alături de Monica Niculescu și un meci cu Su-Wei Hsieh și Yi Chia Tsao în primul tur al probei de dublu.