Jurnaliștii de la NBC au reacționat după ce imaginile preluate de la ei i-au dat dreptate Sabrinei! Ce spun de decizia premierului

Sabrina Voinea Jocurile Olimpice nbc news JO 2024
Data publicarii: Miercuri 07 August 2024, 17:06
Data actualizarii: Miercuri 07 August 2024, 17:12

Sabrina Voinea a ratat medalia de bronz la Jocurile Olimpice de la Paris, după ce a fost depunctată pe nedrept pentru că ar fi ieșit cu călcâiul în afara covorului.

Din imaginile oferite publicului de cei de la NBC a reieșit foarte clar faptul că gimnasta din România nu s-a aflat nicio secundă cu vreo parte a corpului în afara suprafeței de concurs.

"Premierul României a decis să nu participe la ceremonia de închidere a Jocurilor Olimpice.

Comitetul Olimpic Sportiv al țării cere o reanalizare, după ce două dintre gimnastele sale au ratat cu puțin medalia de bronza în finala la sol.

NBC a scris despre intenția lui Marcel Ciolacu de a boicota Jocurile Olimpice

Premierul României, Marcel Ciolacu, a declarat că intenționează să boicoteze ceremonia de închidere a Jocurilor Olimpice după ce două gimnaste din țara sa au ratat în mod controversat medaliile în finala de la sol.

Legenda gimnasticii din România, Nadia Comăneci, a susținut marți, pe rețelele de socializare că Sabrina Voinea a fost depunctat pe nedrept.

Dacă nu ar fi fost depunctată, Sabrina ar fi  încheiat peste Bărbosu și Chiles, chiar și după ce nota gimnastei din America a fost mărită.

Comăneci a postat un clip preluat de la NBC cu momentul în care Sabrina Voinea calcă foarte aproape de marginea covorului, însă se poate observa că piciorul său nu iese în afară", au scris cei de la NBC News.

România a încheiat, luni, participarea în competiţiile de gimnastică artistică de la Jocurile Olimpice fără medalie. În finala de la sol, Sabrina Maneca Voinea s-a clasat pe locul 5, iar Ana Maria Bărbosu pe poziţia a 4-a, cu aceeaşi notă - 13.700. Pentru nici un minut, Bărbosu a fost medaliată cu bronz, dar o contestaţie la nota lui Jordan Chiles (SUA) i-a adus acesteia locul 3.

Sabrina Maneca Voinea a fost notată iniţial cu 13.700 pentru exerciţiul de la sol, dar antrenorii au depus contestaţie, însă nu s-a modificat nota, încheind pe locul 5. La rândul său, Ana Maria Bărbosu a încheiat pe 4, cu 13.700. Pentru un minut a avut medalie de bronz, dar americanii au făcut contestaţie la nota lui Jordan Chiles, care a trecut pe 3, cu 13.766.