Data publicarii: Vineri 16 August 2024, 16:20
Data actualizarii: Vineri 16 August 2024, 16:35

Ceremonie emoționantă la sediul COSR din București.

• Fotografii: Gabriel Chirea (Sport.ro)

Ana Bărbosu și-a primit vineri după-amiază medalia de bronz de la Jocurile Olimpice după ce Tribunalul de Arbitraj Sportiv i-a dat câștig de cauză în controversa strigătoare la cer din concursul de la sol.

Ana Bărbosu, fericită! În sfârșit, are medalia de bronz

Sportiva din Focșani a fost protagonista unei gale care a avut loc la Comitetul Olimpic și Sportiv Român din București. Medalia i-a fost înmânată de fostul șef al COSR, acum membru CIO, Octavian Morariu.

Comitetul Olimpic şi Sportiv Român a primit luni, la Paris, medalia de bronz cuvenită Anei Bărbosu, medalie atribuită României prin decizia Tribunalului de Arbitraj Sportiv. Medalia care a intrat în posesia COSR şi ulterior în posesia Anei Bărbosu nu este fizic aceeaşi medalie pe care a primit-o Jordan Chiles la festivitatea de premiere după finala olimpică de la sol.

Dramatism la Paris. Ana și Sabrina, în distribuție

Pe 5 august, în finala de la sol, Ana a fost pentru câteva zeci de secunde medaliată cu bronz, însă americanca Jordan Chiles a depus contestaţie şi i s-a mărit nota, de la 13,666 la 13,766 astfel că a terminat pe poziţia a treia. Sabrina Maneca-Voinea a făcut şi ea contestaţie pentru nota primită (13,700), dar aceasta a fost respinsă.

Medalia de aur a fost cucerită de brazilianca Rebeca Andrade, notată cu 14,166, în timp ce argintul a revenit americancei Simone Biles (14,133). În urma deciziei TAS, Ana Maria Bărbosu încheie pe 3, cu 13,700, Sabrina Maneca-Voinea ocupă locul 4, cu 13,700, iar americanca Jordan Chiles va ocupa locul 5, cu 13,666.

România, nouă medalii la JO de la Paris

România a cucerit nouă medalii la Jocurile Olimpice de la Paris, trei de aur, patru de argint şi două de bronz. Aur au câştigat înotătorul David Popovici la 200 metri liber, canotorii Andrei Cornea şi Marian Enache la dublu vâsle masculin şi echipajul feminin de opt plus unu (Maria Magdalena Rusu, Roxana Anghel, Ancuţa Bodnar, Maria Lehaci, Adriana Adam, Amalia Bereş, Ioana Vrînceanu, Simona Radiş, Victoria Ştefania Petreanu), argintul a fost obţinut de Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş la dublu vâsle feminin, Ioana Vrînceanu şi Roxana Anghel la dublu rame feminin, Gianina van Groningen şi Ionela Cozmiuc la dublu vâsle feminin - categorie uşoară, precum şi de halterofila Mihaela Cambei la cat. 49 kg, iar bronzul a fost cucerit de David Popovici la 100 metri liber şi de gimnasta Ana Maria Bărbosu la sol.