Katinka Hosszu, vedeta Ungariei, a reacționat sincer după ce l-a văzut pe David Popovici

Katinka Hosszu david popovici JO 2024
Data publicarii: Marti 30 Iulie 2024, 22:20
Data actualizarii: Marti 30 Iulie 2024, 22:31

Elevul lui Adrian Rădulescu a cucerit aurul la 200 m liber și s-a calificat marți seara în finala de la 100 m liber din cadrul JO de la Paris.

Katinka Hosszú (35 de ani)  a cucerit trei medalii de aur și una de argint din patru participări olimpice consecutive: Atena 2004, Beijing 2008, Londra 2012 și Rio de Janeiro 2016.

Ea este și triplă campioană mondială în bazin lung. Deține recordul mondial la 100 m mixt, la 200 metri mixt (bazin scurt și bazin lung), la 400 metri mixt (bazin scurt și bazin lung), la 100 metri spate (bazin scurt) și la 200 metri spate (bazin scurt).

• David Popovici este campion olimpic la 200 de metri liber / Foto: Imago Images

Katinka Hosszu: "Am văzut că David a fost foarte obosit la final și sunt sigur că acei ultimi 25 de metri au durut foarte tare, dar a câștigat și a fost extraordinar"

Acum expert Eurosport pe perioada JO, sportiva născută în Pecs, bună prietenă cu Camelia Potec, a vorbit despre David Popovici.

"Cursa de ieri ne-a arătat cât de pregătit este, atât fizic, cât și mental. A rămas calm și nu s-a panicat, ci s-a concentrat pe cursa lui și a luptat până în ultima secundă. De aceea a câștigat medalia de aur. Nu a fost în poziția de a câștiga înaintea ultimilor 25 de metri. Am văzut că a fost foarte obosit la final și sunt sigur că acei ultimi 25 de metri au durut foarte tare, dar a câștigat și a fost extraordinar", a declarat Katinka Hosszu, pentru Eurosport.

Popovici a ocupat locul doi în seria a doua, cu timpul de 47 de secunde şi 66 de sutimi. Seria a fost câştigată de chinezul Zhanle Pan (47.21), care va intra cu primul timp în finală.

Al doilea timp i-a aparţinut australianului Kyle Chalmers (47.58), al treilea ungurului Nandor Nemeth (47.61), iar al patrulea francezului Maxime Grousset (47.63).

Britanicul Matt Richards, care la 200 metri a pierdut la două sutimi aurul în faţa lui Popovici, nu a reuşit calificarea în finala probei.

Finala este programată, miercuri, de la ora 23.39. În vârstă de 19 ani (va împlini 20 de ani la 15 septembrie), David Popovici a câştigat deja o medalie de aur la actuala ediţia a JO, la 200 metri liber.