Mădălina Amăistroaie, învinsă în optimile de finală ale probei individuale feminin la tir cu arcul

Mădălina Amăistroaie Jocurile Olimpice de la Paris JO 2024
Data publicarii: Sambata 03 August 2024, 13:18
Data actualizarii: Sambata 03 August 2024, 13:18

Programul românilor de la JO2024 poate fi văzut AICI.

Sportiva română Mădălina Amăistroaie a fost învinsă de sud-coreeanca Suhyeon Nam cu scorul de 6-2, sâmbătă, în optimile de finală ale probei individuale feminin a concursului de tir cu arcul, la Jocurile Olimpice de la Paris.

Mădălina Amăistoaie, eliminată de sud-coreeanca Suhyeon Nam

Suhyeon Nam a obţinut deja o medalie de aur la Paris, în proba feminină pe echipe.

În urma acestui rezultat, Mădălina Amăistroaie (21 ani) s-a clasat pe locul 9 la JO 2024, o performanţă mai bună decât la ediţia din 2021, de la Tokyo, unde s-a clasat pe 33.

Locul 9 este şi cel mai bun rezultat al României la acest sport la Jocurile Olimpice.

În primele două tururi eliminatorii, Amăistroaie le-a învins pe Mikaella Moshe (Israel), cu 7-1, şi pe Chiara Rebagliati (Italia), cu 7-3.