Marii jurnaliști din străinătate au avut cele mai frumoase cuvinte pentru David Popovici: "Formidabil, aurul unui fenomen"

david popovici David Popovici aur Jocurile Olimpice JO 2024 David Popovici / Foto: Imago Images
Data publicarii: Marti 30 Iulie 2024, 11:43
Data actualizarii: Marti 30 Iulie 2024, 11:43

La 19 ani, David Popovici a intrat definitiv în istoria sportului mondial. El a devenit primul înotător român care câștigă aurul olimpic.

Jurnaliștii celor mai importante publicații din străinătate au fost total impresionați de cursa reușită de Popovici la 200 metri liber. Chiar dacă nu a întors niciodată primul, David a revenit incredibil pe ultimii 50 de metri și i-a suflat medalia de aur englezului Matt Richards (21 de ani). Două sutimi au fost între cei doi.

Cele mai frumoase cuvinte pentru David Popovici

Francezii de la L'Equipe l-au ridicat în slăvi pe David Popovici după cursa fabuloasă din La Defense Arena:

"Aurul unui fenomen. Înotătorul român David Popovici, în vârstă de 19 ani, a cucerit prima medalie olimpică. Și a fost aur, el dominându-i pe britanicul Matthew Richards și pe americanul Luke Hobson. A trebuit să reziste pentru a reveni și a câștigat cu doar două sutimi de secundă.

După câteva luni de îndoieli în urma începutului său excepțional de carieră, el a revenit la cel mai înalt nivel. A sărbătorit cu zâmbetul pe buze, dar stoic ca întotdeauna", se arată pe site-ul prestigiosului ziar francez.

Jurnaliștii de la AS au fost uimiți de ultima parte a cursei și de victoria obținută în extremis de sportivul legitimat la CS Dinamo:

"Românul a reușit o revenire spectaculoasă, formidabilă și meteorică. A fost chiar pe locul 3 la jumătatea cursei, cursă pe care Lukas Maertens, medaliat cu aur la proba de 400 de metri liber de sâmbătă, a dominat-o de la început până aproape de final. El s-a prăbușit apoi și a căzut pe locul 5", au scris spaniolii.

Chiar dacă favoritul lor a terminat pe locul 2, britanicii au avut puterea să-l felicite pe Popovici:

"Richards s-a calificat cu aproape cel mai slab timp, dar a fost extrem de aproape de victorie. Starul român aflat în ascensiune, David Popovici, a fost mai rapid cu un vârf de deget. Ar fi fost o victorie incredibilă în finala olimpică, dar diferența s-a făcut la două sutimi între cei doi", scrie BBC.

Discursul lui David Popovici

Sportivul român a adus prima medalie pentru Team Romania la actuala ediție a Jocurilor Olimpice, iar apoi a avut un discurs superb:

"Nu mi-a păsat de medalie. Aşa am câştigat-o. Nu acesta este obiectivul. Obiectivul este să te simţi bine.

Vii la Jocurile Olimpice să concurezi cu cei mai buni din lume. E un privilegiu doar să fii aici.

Tocmai că nu am luptat pentru medalie, am reuşit să o câştig. A fost o luptă de câini, fix aşa o descriu. Pe ultimii 50 de metri, îl vedeam pe american că este în faţa mea, ştiam că neamţul e undeva în stânga mea.

Prin determinare, perseverenţă şi multă muncă. Aş vrea să profit de ocazie şi să le mulţumesc tuturor celor care m-au susţinut", a spus David Popovici, la finalul cursei de 200 metri liber.

Pentru David urmează acum calificările din proba de 100 metri liber, unde putem visa la o nouă medalie olimpică.