david popovici COSR Jocurile Olimpice JO 2024
Data publicarii: Luni 29 Iulie 2024, 22:09
Data actualizarii: Luni 29 Iulie 2024, 22:08

David Popovici a câștigat aurul olimpic la Jocurile Olimpice.

Românul a încheiat pe prima poziție finala probei de la 200 m liber din cadrul Jocurilor Olimpice de la Paris 2024. Campionul a revenit extraordinar în urma ultimei întoarceri, asta după ce la jumătatea cursei s-a clasat pe locul trei.

Comitetul Olimpic și Sportiv Român a reacționat imediat pe rețelele social media în urma performanței obținute de înotătorul român David Popovici.

”David Popovici, aur! Prima medalie pentru Team Romania la Jocurile Olimpice Paris 2024! Felicitări, David”, a scris COSR pe pagina oficială de Facebook.

La doar 19 ani, David Popovici a terminat semifinala probei de 200 de metri liber, de duminică seară, în doar 1:44:53. A prins biletul pentru ultimul act cu cel mai bun timp. Finala a avut loc luni, 29 iulie, de la ora României 21:40.

David Popovici a câștigat aurul olimpic cu un timp de 1:44:72, după o cursă foarte strânsă! Campionul nostru s-a clasat pe locul trei la jumătatea cursei, dar a reușit să revină după ultima întoarcere și l-a depășit pe britanicul Matthew Richards, care a încheiat la două sutimi în spatele românului, cu un timp de 1:44:74.